Yulaf Sütünün İnanılmaz Faydaları ve Bilimsel Araştırmalar

Süt alerjileri yaygındır. Üç yaşından küçük çocukların yüzde 2-3’ü süt ürünleri alerjisidir. Çoğunluğu, yüzde 80’i alerjiden daha fazladır, ancak geri kalan yüzde 20’si hala alerjiyle yetişkinliğe doğru görülebilir. Bu, binlerce insan için gerekli süt alternatiflerini gerekli kılmaktadır.

Süt alerjisi olmayan ve vegan ya da süt içilmeyen bir diyet uygulayan herkes için süt ürünlerine bir alternatifi olarak, yulaf sütü, ineklerin sütünden elde edeceğiniz ve dokuları inşa etmek ve onarmak gibi protein gibi aynı sağlık yararlarından bazılarını sunar.

Folat ve kalsiyum içerir, saç ve tırnaklarınızın sağlıklı görünmesini, kemik iliğinde kırmızı ve beyaz kan hücreleri yapmak için güçlü kemikler için makrobesinler sağlar.

Ayrıca Bakınız: Yulaf Sütü Besin Değerleri

Yulaf sütünde aşağıdaki sağlık yararlarını da bulacaksınız:

Kolesterol seviyenizi düşürür. Annals of Nutrition & Metabolism’de yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar 66 erkeği inceledi ve onları iki gruba ayırdı: biri yulaf sütü içen ve pirinç sütü içen bir kontrol grubu beş hafta incelendi.

Daha sonra beş haftalık bir süre için diğer içecek rejimine geçtiler. Pirinç sütü grubu ile karşılaştırıldığında, yulaf sütü grubu serum toplamında ve LDL kolesterol seviyelerinde anlamlı derecede düşüktü. Araştırmacılar, yulaf sütünün kolesterol düşürücü özelliklere sahip olduğu sonucuna vardılar.

Nutrition Reviews tarafından yapılan bir başka çalışmada, günde üç gram yulaf beta-glukan yemenin toplam ve LDL kolesterol seviyelerini yüzde 5 ila 7 oranında düşürdüğü bulundu.

Araştırmacılar, yulaf beta-glukanlar ile kan kolesterol seviyeleri arasındaki ilişkiyi desteklemek için önemli bilimsel anlaşmalar buldular; yeni veriler, Birleşik Krallık Ortak Sağlık Hasarları İnisiyatifi (JHCI) ve Federal İlaç İdaresi (FDA) .

Kanserle savaşır. Journal of Food Science and Technology dergisinde yayınlanan bitki bazlı süt alternatiflerinin gözden geçirilmesine göre, yulaf sütü anti-kanser özellikleri içerebilir ve yüksek besin değeri sunar.

Çevreye yardımcı olur, daha az karbon izi bırakır ve dünyayı temiz ve sağlıklı tutar. Amerikan Beslenme Derneği’ne göre, dünya, tarımın çevresel etkilerini modern tarihte daha önce olduğundan daha dikkatli buluyor. Alternatif sütlere yapılan harcamalar arttı ve sadece tüketim ve tat için değil, aynı zamanda çevresel kaygılar nedeniyle de süt tüketimi düştü.

Dünyada inek ve alternatif süt üreten 10.000’den fazla çiftlikten gelen sera gazlarında, bir litre süt yapmak için bir litre süt, soya, badem veya yulaf sütünden dokuz kat daha fazla toprak kullanır.

Yulaf sütü diğer süt yerine kullanılan maddelerle karşılaştırıldığında aslında kaloriler de oldukça yüksektir. Aşağıdaki türlerin 226 gr bir servisi için kalori sayımlarını görebilirsiniz:

Badem sütü: 35 kalori

Hindistan cevizi sütü: 50 kalori

Pirinç sütü: 120 kalori

Soya sütü: 90 kalori

Yulaf sütünden daha fazla kalori içeren tek süt türüdür. Tam yağlı inek sütü, 226 gr porsiyon başına 150 kalori içerir. %1 ve yağsız süt bile sırasıyla 110 ve 80 kalori daha az içerir.

Araştırmacılar, yulaf sütünün işlenmiş gıdalarda yaygın bir katkı maddesi olan ve böbrek hastalığına bağlı asitliği düzenleyen fosfatlar içerebileceğini buldu. Ağır dozda işlenmiş gıdalar yerseniz, fosfat tüketiminizi sınırlamak için süt ürünü olmayan başka bir süt ürününe sadık kalmak isteyebilirsiniz.

Yulaf sütünü nerede bulabilirim?

Yulaf sütünü marketlerde, özel gıda mağazalarında bulabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Kendiniz yaparsanız, lezzet ve kremsiliği istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Alerjiler ve Etkileşimler

Yulaf sütü aslında laktoza intoleransı olan veya başka herhangi bir süt alerjisi olanlara veya kuruyemiş alerjisi olan ve badem sütü içemeyenlere faydalı bir alternatiftir.

Bununla birlikte, çölyak hastalığınız veya herhangi bir buğday alerjisi ya da duyarlılığı varsa, alımınıza dikkat etmelisiniz. Hala yulaf sütü içebilirsiniz, ancak etiketi okumalısınız. Ürünün “glutensiz buğday” içerdiğinden emin olmalısınız.

Evet, yulaf glutensizdir, ancak üreticiler genellikle reaksiyona neden olabilecek diğer buğday ürünleriyle aynı ekipmanı kullanarak işlemektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status