Orta Kulak İltihabı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kulak zarından sonraki kısma orta kulak denmektedir ve orta kulağa bağlı hastalıkların başında orta kulak iltihaplanması gelmektedir.  Bilindiği gibi, orta kulak kısmında çekiç, örs ve üzengi kemikleri yer alır. Bu kemikler sayesinde ses iletimi sağlanmış olur ve önemli bir mekanizmadır.

Orta kulak iltihabı en çok küçük çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Bunun da nedeni; kulaktaki bakterilerin iltihaplanmaya yol açmasıdır. 2 tür orta kulak iltihabından bahsedilir. İlki; akut orta kulak iltihabıdır ve ikincisi de kronik rota kulak iltihabıdır. Bir anda meydana gelen kulak iltihaplanmasına akut orta kulak iltihaplanması adı verilmiştir. Bu durumun nedeni; boğaz enfeksiyonu sonrasında östaki borusunun kapanarak, bakterilerin orta kulakta kalmasıdır. Bu bakteriler de akut orta kulak iltihaplanmasına nende olur.

Kronik orta kulak iltihaplanması ise; tedavi edilmeyen bu rahatsızlığın kronik hale dönüşmesine denir. Belirli aralıklar ile bireyler bu rahatsızlıktan şikayetçi olurlar. Kısa aralıklar ile sizde de orta kulak iltihaplanması gözlemleniyorsa ve üç defa bu durumdan şikayetçi olduysanız, kronik orta kulak iltihabı hastası olduğunuz teşhisi konulur. Yine, bu durum başka hastalıklarında habercisi olabilir.

Çocuklarda östaki borusu boyu, yetişkinlere göre daha kısadır. Bu nedenle bakteriler daha kolay ve hızlı orta kulakta birikerek bu hastalığa zemin oluştururlar.

Orta Kulak İltihaplanması Belirtileri

  • Kulak ağrısı
  • Yüksek ateş
  • İşitme kaybı meydana gelmesi
  • Kulakta dolgunluk hissiyatı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status