Premenstrüel Disforik Bozukluk Hakkında

Kadınların yaklaşık yüzde üç ila sekizi, PMS gibi adet döngüsü ile ilişkili bir durum olan adet öncesi disforik bozukluk (PMDD) yaşamaktadır. PMDD’nin semptomları PMS semptomları ile aynıdır, ancak PMDD’li kadınlar daha fazla disforik (depresif) semptomlar ve daha şiddetli semptomlar yaşayabilir. Aslında, PMDD teşhisi konması için, semptomların bir kadının günlük işlevini bozacak kadar şiddetli olması gerekir.

Bir PMDD teşhisi için en önemli kriterler duygudurum belirtileridir. Fiziksel semptomlar da mevcut olabilir, ancak teşhis için kritik değildir. Uzmanlar, PMDD ile hafif PMS arasındaki farkın, hafif gerilim tipi baş ağrısı ile migren arasındaki farka benzediğini söylüyor.

Depresyon öyküsü olan kadınlar, diğer kadınlardan daha yüksek PMDD riski altındadır. PMDD tedavisi, serotonerjik antidepresan ilaçları ve Yaz adı verilen özel bir doğum kontrol hapı markasını içerir. Yaz, drospirenon (bir progestin) ve etinil estradiol (bir tür östrojen) içerir ve PMDD’nin duygusal ve fiziksel semptomlarının tedavisinde klinik olarak etkili olduğu gösterilmiştir, ancak yalnızca doğum için kullanmayı seçerseniz PMDD’yi tedavi etmek için kullanılmalıdır. Kontrol çünkü PMDD için diğer tedavi biçimleri oral kontraseptiflerle aynı riskleri taşımaz. Drospirenon artı günlük bir doz folik asit içeren bir başka doğum kontrol hapı da PMDD’yi tedavi etmek için FDA onaylıdır.

Doğum kontrol haplarının kullanımında başka bir yaklaşım, hormonsuz aralık olmaksızın sürekli dozlama kullanmaktır (örneğin, Lybrel). Bu, birçok kadın için PMS ve PMDD semptomlarını azalttı, ancak birçok çalışmadaki bulgular tutarlı değildi.

Drospirenon içeren doğum kontrol hapları, nadir durumlarda bacaklarda ve akciğerlerde kan pıhtıları da dahil olmak üzere bazı ciddi yan etkilere neden olabilir, bu nedenle emin olun ve riskleriniz ve faydalarınız hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Kardiyovasküler risklerin artması nedeniyle sigara içen kadınlara oral kontraseptifler önerilmez.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status