Otoimmün Hepatit Tanısı ve Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Otoimmün Hepatit Teşhisi

Otoimmün hepatit tanısı için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

Kan testleri: Antikorlar için kan örneğini test etmek, otoimmün hepatit ile viral hepatit ve benzer semptomları olan diğer bozuklukları ayırt edebilir. Antikor testleri, sahip olunan otoimmün hepatit tipinin belirlenmesine yardımcı olur.

Karaciğer biyopsisi: Teşhisi doğrulamak, karaciğer hasarının derecesini ve türünü belirlemek için karaciğer biyopsisi uygulanır. Alınan az miktar karaciğer doku örneği analiz için laboratuvara gönderilir. Biyopsi, ultrason rehberliğinde yapılabilir.

Ayrıca Bakınız: Otoimmün Hepatit Nedir?

Otoimmün Hepatit Tedavisi

Sahip olduğunuz otoimmün hepatit tipi ne olursa olsun, tedavinin amacı, karaciğerdeki bağışıklık sistemi saldırısını yavaşlatmak ya da durdurmaktır. Bu, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Bu amaca ulaşmak için, bağışıklık sistemi aktivitesini düşüren ilaçlara ihtiyaç duyulur. Prednizon ile tedavi genellikle başlangıçta kullanılır.

Prednizon, özellikle uzun süreli alındığında; şeker hastalığı, kemik erimesi (osteoporoz), kemikte yıkılma (osteonekroz), yüksek tansiyon, katarakt, glokom (göz tansiyonu) ve kilo alma gibi çok çeşitli ciddi yan etkilere neden olabilir.

Genellikle tedavinin ilk ayı boyunca prednizon yüksek dozda reçete edilir. Sonrasında yan etki riskini azaltmak için, hastalığı kontrol eden mümkün olan en düşük doza ulaşana kadar birkaç ay boyunca doz yavaş yavaş azaltılır. Çoğu kişinin prednizonu en az 18 ila 24 ay boyunca kullanmaya devam etmesi gerekir. Tedaviye başladıktan birkaç yıl sonra remisyon yaşasanız da, ilaç kesildiğinde hastalık geri dönebilir.

Ayrıca Bakınız: Otoimmün Hepatit Belirtileri

Karaciğer Nakli

İlaç tedavisi hastalığın ilerleyişini durdurmazsa veya geri dönülmez skar (siroz) ya da karaciğer yetmezliği gelişirse, geriye kalan canlıdan karaciğer nakli ya da kadaverik karaciğer nakli seçenekleridir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status