Reflü Hastalığı Neden Olur? Komplikasyonlar

Reflü Hastalığı Sebepleri

Reflü hastalığı, mide asidi veya safranın mideden yemek borusuna (özofagus) geri çıkması sonucu, sık sık görülen asit reflü nedeniyle oluşur.

Yutkunurken, alt özefagus sfinkteri (yemek borusunun alt kısmı çevresindeki basınç alanı); gıda ve sıvının mideye akmasını sağlamak için gevşer. Ardından, tekrar kapanır. Alt özefagus sfinkteri; mide içeriğinin özofagusa kaçmasını önler. Mideyle özofagus arasındaki kapakçık da denebilir.

Bununla birlikte, bu kapakçık anormal şekilde gevşerse veya zayıflarsa; mide asidi yemek borusuna geri akabilir ve bu da sık görülen mide ekşimesi sorununa sebebiyet verir. Bireylerin günlük hayatlarını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Mide asidinin sürekli geri çıkması, mideden geri sıvı kaçağı olması nedeniyle yemek borusu astarı tahriş olabilir. Bu da, iltihaplanmayla (özofajit) sonuçlanabilir. Zamanla, iltihap yemek borusu astarı aşındığında; kanama, özofagus (yemek borusu) daralması veya Barrett özofagusu gibi komplikasyonlara neden olur. Bunlar, prekanseröz, yani kanser öncesi, kansere dönüşebilecek komplikasyonlardır.

Ayrıca Bakınız: Reflü Belirtileri

Komplikasyonlar

Zamanla, özofagustaki kronik iltihap aşağıdakileri de içeren komplikasyonlara neden olabilir:

Özofagus daralması (özofagus striktürleri): Alt özofagustaki hücrelere asit maruziyetinden kaynaklanan hasar, skar dokusunun oluşmasına neden olur. Skar dokusu gıda yolunu daraltarak, yutma güçlüğü sorunu ortaya çıkar.

Ayrıca Bakınız: Asit Reflüsü Nedir?

Yemek borusunda açık yara (yemek borusu ülseri): Mide asitleri özofagustaki dokuları ciddi şekilde aşındırarak, açık bir yara oluşmasına neden olabilir. Yemek borusu ülseri kanayabilir, ağrıya neden olabilir ve yutkunmayı zorlaştırabilir.

Yemek borusunda prekanseröz değişiklikler (Barrett özofagusu): Barrett özofagusta, alt yemek borusunu kaplayan dokuda değişiklikler olur. Bu değişiklikler, yemek borusu kanseri riskinin artması ile ilişkilidir. Kanser riski düşüktür, ancak muhtemelen yemek borusu kanseri erken uyarı işaretlerini aramak için düzenli endoskopi muayeneleri önerilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status