Pankreas Kanseri Tanısı Nasıl Olur? Evreleri

Pankreas Kanseri Teşhisi

Pankreas kanser teşhisi için bir veya daha fazla tanı testi kullanılabilir.

Görüntüleme testleri: Bu testler, pankreas da dahil olmak üzere iç organların görselleştirilmesine yardımcı olurlar. Pankreas kanseri tanısı koymak için kullanılan görüntüleme testlerine ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve bazen pozitron emisyon tomografisi (PET) örnek verilebilir.

Endoskopik ultrasonografi (EUS): Karın boşluğu içerisinde, pankreası görüntülemek için kullanılan bir ultrason taraması prosedürüdür. Endoskopik ultrasonografi sırasında ayrıca biyopsi için hücre örneği toplanabilir.

Biyopsi: Analiz edilmek üzere, pankreas dokusundan az bir miktar doku örneği alınmasını içeren prosedürdür.

Kan testleri: Pankreas kanseri hücrelerine özgü spesifik proteinler (tümör belirteçleri) için kan tahlili istenebilir.

Pankreas kanserinde kullanılan tümör marker testlerinden biri, CA19-9 olarak adlandırılır. Ama bu test her zaman güvenilir değildir ve CA19-9 test sonuçlarının en iyi şekilde nasıl kullanılabileceği henüz belli değildir. Bazı durumlarda, tedavi öncesi, tedavi sırasında ve tedavi sonrası düzeyler ölçülebilir.

Pankreas kanalına boya enjekte edilmesi: Bazı durumlarda, doktorunuz tarafından endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP) önerilebilir.

ERCP sırasında, boğazdan mide ve ince bağırsağın üst bölümüne endoskop yerleştirilir. Ardından, endoskop aracılığıyla iletilen kateter ile pankreas ve safra kanalları içine boya enjekte edilir. Son olarak, kanallardan görüntü elde edilir.

Ayrıca Bakınız: Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreas Kanseri Evreleri

Pankreas kanseri tanısı konduktan sonra, kanserin evresi belirlenerek ve çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak tedavi planı oluşturulacaktır.

Kanser evreleme testlerinden elde edilen bilgiler kullanılarak, tanısı konulan kanserin evresi belirlenir. Pankreas kanserinin evreleri aşağıda yer almaktadır:

Evre I: Pankreas kanseri Evre 1’de, kanser pankreas ile sınırlıdır ve ameliyat ile çıkarılabilir.

Evre II: Kanser pankreasın ötesine, yakın dokulara ve organlara yayılmıştır. Pankreas kanseri Evre 2’de kanser lenf nodlarına yayılmış olabilir. Bu evrede kanseri cerrahi olarak yok etmek mümkün olabilir.

Evre III: Kanser pankreasın ötesine, pankreasın çevresindeki büyük kan damarlarına yayılmıştır. Kanser, lenf nodlarına da yayılmış olabilir. Pankreas kanseri evre 3’de, ameliyat ile kanserin tedavisi mümkün olabilir veya olmayabilir.

Evre IV: Kanser pankreasın ötesinde karaciğer, akciğerler ve karın organlarını saran astar; yani karın zarı (periton) gibi uzak bölgelere yayılmıştır. Pankreas kanseri evre 4’de ameliyat bir tedavi seçeneği değildir.

Ayrıca Bakınız: Familyal (Ailevi) Pankreas Kanseri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status