Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri Tanısı Nasıl Olur? Evreleri Nelerdir?

Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri Teşhisi

Yemek borusu kanseri tedavi planının geliştirilmesinde ilk adım, kapsamlı ve doğru bir kanser teşhisidir.

Sağlık ekibi, hastalığı değerlendirmek için gelişmiş tanı testleri ve araçları kullanarak, bireyselleştirilmiş tedavinizi planlar. Bu tedavi sürecinde tümörün boyutunu ve tedaviye verilen yanıtı takip etmek, gerektiğinde tedavi  seçeneklerini değiştirmek amacıyla görüntüleme testlerine başvurulur.

Özofagus (yemek borusu) kanseri tanısı koymak için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

Endoskopi: Endoskopi prosedürü sırasında boğazın aşağısına ve yemek borusu içine ucunda kamera olan ve endoskop adı verilen bir alet yerleştirilir. Endoskop ile yemek borusu incelenerek, kanser belirtisi veya tahriş alanı olup olmadığı kontrol edilir.

Biyopsi: Test edilmek üzere az miktar şüpheli doku örneği alınması prosedürüdür. Bunun için endoskop kullanılabilir.

Ayrıca Bakınız: Özofagus Kanseri Belirtileri

Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri Evreleri

Yemek borusu kanseri tanısı konulduktan sonraki aşama, kanserin evresinin belirlenmesidir. Tedavi seçeneklerinin belirlenmesi için, hastalığın evresinin bilinmesi en önemli faktörlerden biridir.

Özofagus kanserinin evrelemesinde kullanılan testler arasında bilgisayarlı tomografi (BT) taraması ve pozitron emisyon tomografisi (PET) yer alır.

Evre I: Yemek borusu kanseri evre 1’de, kanser yemek borusu astarı hücrelerinin yüzeysel katmanlarında başlar.

Evre II: Yemek borusu kanseri evre 2’de, kanser yemek borusu astarının daha derin katmanlarını istila eder ve yakındaki lenf nodlarına yayılmış olabilir.

Ayrıca Bakınız: Özofagus Kanseri Nedenleri

Evre III: Yemek borusu kanseri evre 3’de, kanser yemek borusu duvarının en derin katmanlarına ve yakın dokulara ya da lenf nodlarına yayılmıştır 

Evre IV: Yemek borusu kanseri evre 4’de, kanser lenf nodlarına veya karaciğer ya da karın boşluğu gibi vücudun diğer uzak bölgelerine yayılmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status