Reflü Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Reflü Hastalığı Nedir?

Reflü; çoğu insanın şikayetçi olduğu kronik bir sindirim sistemi hastalığıdır. Aynı zamanda, gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) olarak da bilinir. Mide reflüsü, mide asidi veya bazen midenin içeriği yemek borusuna geri aktığında, yani mideden gelen sıvı özofagusa kaçtığında, özafagus astarının tahriş olması ile ortaya çıkar. Bu kaçağın önlenmesi gerekir. Mide duvarı korunmadığı için, kansere dönüşme riski vardır.

Yemek borusu astarını tahriş eden ve iltihaplanmaya neden olan mide asidi; mide yanması, göğüs ağrısı, boğaz ağrısı veya ses kısıklığı, kuru öksürük, geçmeyen hıçkırık ve yutma sorunu gibi belirtilere neden olur.

Kronik reflü, Barrett özofagusuna yol açabilir. Barrett özofagusu; mide asidi özofagusun astarını zamanla aşındırdığında gelişen kanser öncesi (prekanseröz) bir durumdur. Barrett özofagusu bulunan 1000 hastanın yaklaşık 1’inde her yıl yemek borusu kanseri gelişir.

Asit reflü ve mide ekşimesi sorunlarının her ikisi de birçok insanın zaman zaman yaşadığı sindirim rahatsızlıklarıdır. Bu belirtiler ve semptomlar her hafta en az iki defa ortaya çıktığında ya da günlük yaşantıya müdahale ettiğinde veya doktorunuz yemek borusu hasarını tespit ettiğinde, gastroözofageal reflü teşhis edilebilir.

Çoğu insan yaşam tarzı değişiklikleri yaparak ve bazı ilaçlarla mide reflüsü rahatsızlığını kontrol altına alabilir. Bununla birlikte, reflüsü olan bazı insanlar semptomları azaltmak için daha güçlü ilaçlara, hatta reflü ameliyatına ihtiyaç duyabilir.

Mide ekşimesi ve diğer asit reflüsü semptomlarını düzenli olarak yaşıyorsanız, doktor randevusu alınız.

Ayrıca Bakınız: Asit Reflüsü Hakkıdna Bilgiler

Reflü Hastalığı Belirtileri

Halk arasında mide reflüsü olarak adlandırılan gastroözofageal reflü hastalığı belirtileri ve bulguları şunları içerir:

  • Göğüste yanma hissi (mide ekşimesi); bazen yanma ağızda ekşi bir tatla birlikte boğaza yayılır.
  • Kuru öksürük
  • Yutma güçlüğü (disfaji)
  • Boğaz ağrısı
  • Ses kısıklığı
  • Gıdaların veya ekşi sıvıların ağza gelmesi (asit reflü)
  • Boğazda bir yumru hissi

Göğüs ağrısı yaşıyorsanız, özellikle nefes darlığı veya çene veya kol ağrısı gibi başka bulgu ve belirtiler söz konusu ise, acil tıbbi yardım isteyiniz. Bunlar aynı zamanda kalp krizi belirtileri ve semptomları olabilir.

Şiddetli, geçmeyen veya sık görülen reflü belirtileri yaşıyorsanız, doktor randevusu alınız. Eğer mide ekşimesi için reçetesiz ilaçları iki haftadan fazla alırsanız, doktorunuza danışınız.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status