Ruh Sağlığını Geliştirmenin 10 Yolu

Ruh sağlığı sorunları aslında birçok kişinin farkında olduğu, ancak ikinci plana attığı zihinsel sağlık sorunlarıdır. Fiziksel sağlığını korumak için çaba gösteren birçok insan ruh sağlığı sorunlarını görmezden gelir. Tempolu bir hayat ve stres faktörleri, ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyen başlıca etkenlerdir.

Stresle ve zor hayat koşulları ile başa çıkmaya çalışırken, bir yandan da ruh sağlığımızın kötüye gittiğini görmezden gelmemiz; depresyon, anksiyete bozukluğu, panik atak gibi birçok ruhsal hastalığa zemin hazırlayabilir.

Ruhsal Sağlığı Korumanın Yolları

Fiziksel ve zihinsel sağlığımızı dengeli halde korumak, aynı zamanda birçok sağlık sorunuyla da başa çıkmamıza yardımcı olacaktır. Aşağıda yer alan yöntemleri deneyerek, ruh sağlığınızı geliştirebilir ve zihinsel sorunlarla başa çıkabilirsiniz.

Yapay uyarıcıları sınırlandırın

Ruh sağlığı sorunları olan kişiler, bazen yapay uyarıcılar ile bu sorunlarının üstesinden gelmeye çalışırlar. Alkol ve buna benzer yapay yatıştırıcılar, tam tersine ruh sağlığımızı daha da kötü bir hale getirebilir. Alkol ve kafein gibi yatıştırıcılar, aynı zamanda anksiyete bozukluğuna neden olabilirler ve paranoya ile bağlantılı sorunları ortaya çıkarabilirler. Tüm yapay uyarıcıların tüketimini sınırlandırarak, ruh sağlığınızın doğal dengesini koruyabilirsiniz.

Uykunuzu düzene sokun

Yeterince uyumak, ruh sağlığını korumanın en basit yollarından biridir. Yetersiz uyuduğunuz takdirde, kendinizi daha yorgun hissedebilir ve stresle başa çıkmakta zorlanabilirsiniz. Aynı zamanda konsantrasyonunuz da azalabilir. Her gün rutin olarak aynı saatlerde uyumak ve 8 saatlik uykunuzu almak ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Bol egzersiz yapın

Temiz havada bol egzersiz yapmak, ruh sağlığı sorunlarınızın azalması için en etkili yöntemler arasındadır. Düzenli egzersiz yapmak; ruh sağlığınızı geliştirmenin, stresi azaltmanın ve depresyonu önlemenin doğal bir yoludur.  Ruh sağlığınızı korumak için illa ki spor salonunuza yazılarak egzersiz yapmanız şart değildir. Temiz havada uzun yürüyüşler ve tempolu koşu yaparak da ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Doğru beslenin

Zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilecek faktörlerin hepsi birbiriyle bağlantılıdır. Çok yoğun çalışmanız, uykunuzu alamadığınız günlerde işe geç kalmamak için kahvaltı etmeden evden çıkmanız ve buna benzer birçok durum düzenli beslenmenize engel olabilir. Düzenli ve sağlıklı beslendiğiniz takdirde, vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılamış olursunuz ve stresle daha iyi başa çıkabilirsiniz.

Yanlış diyet uygulamaları ve şok diyetler yapmak; stresi arttırır ve ruh sağlığının çökmesine neden olabilir. Aç kalmadan kilo verebileceğiniz, sağlıklı diyetler tercih etmeye özen gösterebilirsiniz.

Yardım istemekten korkmayın

Birçok insan ruh sağlığı sorunları ile tek başına mücadele etmeyi tercih ediyor. Ruh sağlığı sorunlarınızla kendi başınıza mücadele vermeniz ve başkalarından yardım almaya kapalı olmanız, size fayda sağlamaz. Tam tersi; daha içe kapanık ve mutsuz olmanıza neden olur. Zamanla kendinizi daha yalnız hissetmeye başlarsınız.

Dertlerinizi paylaşabileceğiniz ve sıkıntılarınızı anlatabileceğiniz dostlarınızın olması, birçok endişe ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Eğer kendi akıl sağlığınız konusunda endişeleriniz varsa, profesyonel bir destek almaktan da çekinmeyin.

Arkadaşlarınızla vakit geçirin

Aile bireyleriniz ve arkadaş çevrenizle daha çok vakit geçirerek, sizleri rahatsız eden düşünceleri aklınızdan çıkarabilir ve bazı şeylere yeni bakış açıları kazanabilirsiniz. Eğer sizlere yakın ve güvenilir dostlarınız varsa, onlarla duygularınızı tartışmaktan ve sorunlarınız hakkında konuşmaktan kaçınmayın. Bazı dostlarınız da sizlerle aynı sorunları yaşamış olabilirler ve sizlere tavsiyeler verebilirler.

Tatile ihtiyacınız olduğunu unutmayın

Tempolu iş yaşantısına kısa bir süre ara vermek ve tatile çıkmak, ruh sağlığınızı tetikleyen tüm sorunlardan da bir müddet uzak kalmanızı sağlar. Yapılan araştırmalarda her yıl tatile çıkan insanlarda depresyon görülme oranının daha düşük olduğu saptanmıştır. Gün boyu çalışma temponuzda bile 10 dakika ara vermeniz ve hafta sonlarında aktivitelere katılmanız, ruh sağlığınıza iyi gelir.

Duygularınızı önemseyin

Duygularınızı gizlemek, ruh sağlığınıza fayda sağlamaz. Kızgın olduğunuzda veya ağlamak istediğinizde bu duyguları gizlemeniz ve içe atmanız, ruh sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

Algı gücünüzü artırırın

Zihnimiz bize oyunlar oynamakta çok ustadır ve bazı algıladığımız şeyler gerçekle bağdaşmaz. Gerçekleri öğrenmek için insanlarla iletişiminizi güçlü tutun ve hemen kesin yargıya varmayın. Bazı sorunlar üzerinde kendinize düşünme fırsatı tanıyın. Kendinize hobiler edinmeniz, bazı sorunlarınızı daha detaylı düşünmenize yardımcı olacaktır.

Kendinizi mutlu edin

Hayatınızda aldığınız kararlar sizleri mutlu etmiyorsa, ruh sağlığınız her geçen gün kötüye gidecektir. Mutlu olacağınız kararlar almaya çalışın ve başka insanların istekleri doğrultusunda hayatınıza şekil vermemeye özen gösterin. Kendi fikirlerinizi önemseyin.

Kendinize gerçekçi hedefler belirleyin ve mutluluğunuza önem verin. Yaptığınız işlerde mutlu olduğunuz takdirde, ruh sağlığınızı da daha rahat kontrol edebilir ve daha pozitif düşüncelere sahip olabilirsiniz.

Mutlu ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status