Ruhani inziva Duygu Merkezlerini Değiştiriyor!

Ruhsal çekilme beyni ödüllendirir, duygu merkezlerini değiştirir.

Yeni bir bilimsel araştırma, spiritual inzivaya çekilmeye katılan kişilerin neden beyinlerindeki “kendini-iyi-hisset” hormon düzeylerini artırabilir olduğunu bulduktan sonra, daha büyük psikolojik rapor sundular.

Philadelphia’daki Thomas Jefferson Üniversitesi’nden araştırmacılar, 7 gün boyunca manevi inzivaya katılan bireylerin beynin dopamin ve serotonin sistemlerinde değişiklikler yaşadıklarını ve bunun nörotransmitterlerin kullanılabilirliğini artırdığını keşfettiler.

Serotonin, duygu ve ruh halini kontrol etmeye yardımcı olurken, dopamin hareket ve duygusal tepkilerin düzenlenmesine yardımcı olur.

Thomas Jefferson Üniversitesi Marcus Entegre Sağlık Enstitüsünde araştırma direktörü Dr. Andrew Newberg ve meslektaşları, çalışmalarının manevi uygulamaların duygusal etkileri hakkında bilgi sağladığını söylüyor.

Newberg, “Serotonin ve dopamin beynin ödül ve duygusal sisteminin bir parçası olduğundan, bu uygulamaların neden güçlü, pozitif duygusal deneyimlerle sonuçlandığını anlamamıza yardımcı olur” dedi.

Ruhani inzivaya çekilme; inançlarını güçlendirme, sağlık ve esenliklerini geliştirme amaçlı uygulamalara girişmek için çeşitli manevi inançlara sahip insanlar için ortak yer olarak tanımlanabilir.

Araştırmacılara göre, giderek artan sayıda insan böyle inziva merkezlerini ziyaret ediyor ve çalışmalar, bu kişilerin sıklıkla anksiyete, stres ve diğer psikolojik yararlar konusunda önemli olumlu geri dönüşler aldıklarını bildirdiklerini ortaya koyuyor.

Newberg ve meslektaşları “Ancak,” inzivaya çekilme programlarının nörofizyolojik etkilerini araştıran bir çalışma yok.” sözlerini ekledi ve ekip, araştırmadaki bu boşluğu gidermek için yola çıktı.

Serotonin, dopamin taşıyıcısı bağlanmasının azaltılması

Araştırmacılar, araştırmaları için 24-76 yaşlarındaki 14 Hıristiyan erişkinleri kaydetti. Deneklerden 7 gün süreyle bir Ignatian inziva ziyareti istenmiştir. Burada, katılımcılar Aziz Ignatius Loyola tarafından hazırlanan manevi egzersizlerle uğraşıyorlardı.

Katılımcılar her gün bir sabah inzivasına katıldılar. Günün geri kalanında, konular sessiz düşünce, dua ve düşünce ile uğraşıldı. Ayrıca, inzivaya çekilme hedefleri hakkında manevi rehberlik ve bilgi sağlayan manevi bir rehberle bir araya geldiler.

İnziva ziyaretinden önce ve sonra katılımcılarda, araştırmacılar beyin aktivitelerini değerlendirmelerini sağlayan DaTscan tek foton emisyon bilgisayarlı tomografisini (SPECT) gerçekleştirildi.

Denekler ayrıca fiziksel ve psikolojik iyilik hallerini değerlendiren bir dizi anketi tamamladılar.

7 günlük spiritual inzivadan sonra, katılımcılar, dopamin taşıyıcı bağlanmada yüzde 5-8’lik bir azalmayı ve serotonin taşıyıcı bağlanmada yüzde 6.5’lik bir düşüş gösterdiler. Araştırmacılar, bu düşüşlerin beynin pozitif psikolojik etkileri olabilecek dopamin ve serotonin kullanımına daha fazla erişim yolu açabileceğini belirtti.

Katılımcılar, ekibin dopamin bağlanmasının azalmasıyla ilişkili olarak söyledikleri 7 günlük inzivaya çekilmeyi takiben kendine aşkınlıkta bir artış bildirdi. Denekler ayrıca fiziksel sağlık, gerginlik ve yorgunlukta iyileşmeler bildirdiler.

Gelecekteki bilimsel araştırmalarda araştırmacılar, serotonin ve dopamin taşıyıcısı bağlanmasından sorumlu olan ruhani inziva konusundaki spesifik uygulamaları tespit etmek istiyorlar. Ayrıca, sonuçların inziva türüne bağlı olarak değişip değişmeyeceğini belirlemek istiyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status