L-Karnitin Nedir ve Faydaları Nelerdir?

L-Karnitin Nedir?

L-karnitin vücutta doğal olarak üretilen bir amino asit (proteinler için bir yapı bloğu) olmaktadır. L-karnitin vücutta amino asitler lizin ve metiyonin tarafından sentezlenir. Vücut geliştirme ve fitness hedefleri olanlar, bu sayede yağ kaybederek, kas kazanıyorlar. L-karnitin  çalışmaları 1937 yılında başlamıştır ve uzmanlar bazı yararları üzerine odaklanmıştır..

L-karnitin takviyesi olan doğal L-karnitin düzeyi belli ilaçların alımı, vücudun  L-karnitin düzeylerini artırmak için kullanılır. Aynı zamanda sıkı vejetaryenler, diyet yapan ve düşük ağırlık çalışanların yanı sıra prematüre bebeklerde de yedek takviyesi olarak kullanılır.

L-karnitin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

L-karnitin; kalp ile ilgili göğüs ağrısı, konjestif kalp yetmezliği, difteri adı verilen bir hastalık, kalp komplikasyonları, kalp krizi, dolaşım bozukluğunun neden olduğu bacak ağrısı da dahil olmak üzere kalp koşulları ve kan damarları için kullanılır. Atletik performans ve dayanıklılığı arttırmak için de kullanılmaktadır.

Yağlardan kurtulmak için ihtiyacınız olan bir amino asittir. Karnitin yorgunluğu azaltır ve aynı zamanda bir iştah bastırıcı olarak hizmet eder.  Vücudun yağ depolamasını dengeler. Aerobik kapasitesini arttırır ve kalori yakmaya yardımcı olur.

Kas gücünü ve ağırlığını arttırmaya yardımcı olur. Uzun vadede daha büyük kaslara sahip olmada önemli bir etkendir.

Beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olur. L-karnitin beynin strese bağlı hasar görmesinden korur.

L-karnitin serbest radikallerin sağlıklı hücrelere zararını önlemeye yardımcı olabilen bir antioksidan olarak hizmet vermektedir.

Sperm sayısını ve kalitesini geliştirmeye yardımcı olduğu ortaya çıkan faydaları arasındadır.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status