Safra Kesesi Polipleri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Safra Kesesi Polipleri Tedavisi

Safra kesesi polipleri tedavisi, polip büyüklüğü ve kanser olma ihtimali ile ilişkilidir. Temelde iki seçenek vardır: Aktif izlem veya safra kesesinin çıkarılması cerrahisi (kolesistektomi).

Çok küçük polipler, 1 santimetreden daha azı için safra kesesi ameliyatına gerek duyulmayabilir ve bunun yerine safra kesesi kanserini işaret edebilecek şüpheli değişiklikleri tarayıp yeniden değerlendirerek düzenli olarak izlenebilir.

Ayrıca Bakınız: Safra Kesesi Polipleri Nedir?

1 santimetreden daha büyük çapta olan poliplerin, özellikle 1.5 santimetre çapında ve daha büyük olanların, kanserli olma olasılıkları daha yüksektir. Kanserli hücre içermeleri ihtimali yüzde 46 ila 70 arasındadır.

1,5 santimetreden daha az olan safra kesesi poliplerinin izlenmesi, her üç ila altı ayda bir, iki yıla kadar yapılmalıdır. Daha sonra, polipte herhangi bir değişiklik olmaması halinde durdurulabilir. 0.5 santimetreden daha küçük çapta olan safra kesesi poliplerinin safra kesesi çıkarılarak tedavi edilmesi önerilmez. Bu küçük safra kesesi poliplerinde, safra kesesi kanseri riski son derece nadirdir.

Ayrıca Bakınız: Safra Kesesi Polipleri Belirtileri

Kanserli görünen safra kesesi polipleri, safra kesesinin ameliyatla çıkarılması ile tedavi edilebilir. Daha büyük safra kesesi polipleri için, safra kesesi kanseri gelişimini önlemek amacıyla da kolesistektomi önerilebilir.

Safra kesesi poliplerinin nasıl tedavi edileceğine karar vermek için, safra kesesi kanseri gelişiminin olası riskleri karşısında cerrahinin potansiyel risklerini tartmak önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status