Hava Kirliliği Sinüzit Yapar Mı?

Burun içerisinde yer alan sinüs oyuklarının iltihaplanması sonucu meydana gelen sinüzit hastalığı yediden yetmişe birçok kişide görülmektedir. Halk arasında en yaygın hastalıklar arasında ilk sıralarda sinüzit yer almaktadır. Küçük çocuklardan yetişkin kişilere kadar herkeste görülebilen sinüzit problemi, kişiler tarafından çok önemsenmese de tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sinüzit tedavi edilmediği durumlarda çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca ilerleyen sinüzit belirtileri kişilerin sosyal hayatlarını ve günlük işlerini de yakından etkilemektedir. Sinüzite yol açan birçok etken bulunmaktadır. Kişiden kişiye değişebilen sinüziti tetikleyen unsurlar çoğu kez ortak noktalarda kesişmektedir.

Sinüziti Etkileyen Önemli Unsurlar

Kulak, burun, boğaz uzmanları sinüzit yatkınlığı bulunan kişileri ve sinüzit belirtileri gösteren kişileri, sinüzite yol açan etkenler konusunda uyarmaktadır. Çevresel faktörlerden…

oldukça hızlı etkilenebilen bir hastalık olan sinüzit hava kirliliği durumunda daha sık yaşanmaktadır. Sigara dumanı, havasız ortamlar, sis ve ozon, toz gibi hava kirliliği unsurları sinüzit belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Sinüslerde meydana gelen iltihaplanmalar burundan temiz hava girişini engellemektedir. Bu durum, mikroplar için elverişli bir ortamın meydana gelmesine yardımcı olmaktadır. Havada oluşan kirlilik de sinüslerdeki iltihaplanmaları artırmakta geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, rahat nefes alamama gibi sinüzit belirtilerinin yaşanmasına yol açmaktadır.

Hava Kirliliğinden Korunma

Sinüzit hastaları için çevresel faktörler oldukça önemlidir. Çünkü vücut içerisinden kaynaklanan bu iltihap, çevresel faktörler ile daha da artış gösterebilmektedir. Bazı besin gruplarının da tetiklediği sinüzite hava kirliliği etkisi daha büyük ölçüde olmaktadır.

Hava Kirliliği Sinüzit Yapar Mı?

Sadece açık havada yaşanan hava kirliliği değil iç mekandaki hava kirliliği de buna neden olabilmektedir. Uzmanlar, iç mekanlarda alan küçük olduğundan dolayı sinüzit belirtilerinin daha kolay ve çabuk ortaya çıkacağının altını çizmektedir. Bu nedenle sinüzit hastalarının bulunduğu iç mekanlarında özen gösterilmesi gerekmektedir.

İç mekanların düzenli olarak havalandırılması, soba, şömine veya sigara dumanından uzak durulması, ağır kokulardan kaçınılması iç mekanlarda tozların düzenli alınması, hava nemlendirici cihazların çalıştırılması sinüzit hastalarında hava kirliliğine bağlı belirtiler ortaya çıkmasını önemli ölçüde engellemeye yardımcı olmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status