Definasyon Dönemi Nedir? Detaylı Bilgiler

Definasyon Dönemi

Definasyon dönemi; bodybuilding ile uğraşan ve kas yapısını arttırmak isteyen sporcuların bulk döneminden sonra veya belirli aralıklarla yağlarından kurtulmak amacıyla uğraştıkları diyete verilen addır. Definasyon döneminde uygulanan diyet programı sayesinde, karbonhidrat seviyesi en aza indirilir ve protein alımı maksimum seviyeye çıkarılır. Karbonhidrat alımının düşürülmesine bağlı olarak definasyon dönemi zorlu geçebilmektedir.

Yüksek kalori ve proteinli diyet programı eşliğinde kardiyo çalışmalarının da yapıldığı definasyon döneminde diyet ve egzersizin bir arada olması önemlidir. Ancak karbonhidrat alımının azaltılması ciddi halsizliklere neden olabilmektedir.

Sporla uğraşan kişilerin belirli aralıklarda definasyon dönemine girmeleriyle birlikte, antrenman esnasında kaldırdıkları ağırlıkları düşürmeleri önerilir. Bunun yerine set sayıları arttırılır. Bu dönem birçok sporcu için zorlu geçer.

Ayrıca Bakınız: CLA Nedir? Ne İşe Yarar?

En sık yaşanan sorunlardan birinin yorgunluk ve halsizlik olması, antrenman yapmayı zorlaştırır. Ancak bu döneme girdiğiniz andan itibaren daha sabırlı ve konsantre olmanız, hırsınızı kaybetmemeniz önemlidir. Hedef edilen sonuca ulaşabilmek adına, kararlılık ve azim gerekir.

Definasyon döneminde beslenme vücut geliştiren bireyler için bir hayli değişir. Karbonhidrat alımını en aza düşürdüğünüz gibi, şeker ve yağ alımında da önemli bir azalmaya gitmek gerekir. Bu dönemde sadece kompleks olan karbonhidratlar önerilir.

Ayrıca Bakınız: Bulk Dönemi Nedir?

Lif oranı yüksek kompleks karbonhidratlar daha iyi sonuç verir. Kabızlık sorununa karşı da çözüm olur. Aynı zamanda, multivitamin takviyesine başvurabilirsiniz. Definasyonun önemli bir parçası olan protein alımında ise, besin seçiminde kolesterol oranına dikkat edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status