Salatalık: Besin Değerleri ve Kalorisi

Salatalık, yüksek su yüzdesi sayesinde gevrek ve ferahlatıcıdır. Bununla birlikte, %95 su içeriğiyle, salatalıkların beslenme yoluyla sunacak çok şeyi olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Potasyum, beta karoten ve K vitamini ile birlikte, salatalıkların umut verici sağlık yararları olan birkaç fitokimyasal var.

Ayrıca Bakınız: Salatalık Faydaları

Salatalığın Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri yarım fincan (52g) kabuğu ile dilimlenmiş salatalık için verilmiştir.

  • Kalori: 8
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 1mg
  • Karbonhidratlar: 1.9g
  • Lif: 0.3g
  • Şekerler: 0.9g
  • Protein: 0.3g

Karbonhidrat

Yarım bardak dilimlenmiş salatalık, 0.3 gram lif ile neredeyse 2 gram karbonhidrat içerir. Salatalıkta 0.9 gram doğal şeker de vardır. Salatalık düşük glisemik indekse sahiptir.

Yağlar

Salatalıklarda neredeyse hiç yağ yoktur.

Protein

Salatalık, servis başına 1/2 gramdan daha az sağlayan iyi bir protein kaynağı değildir.

Vitaminler ve Mineraller

Salatalık doğal olarak su oranı yüksektir, bu nedenle besin maddelerinin nispi konsantrasyonları düşüktür. Bununla birlikte, salatalık potasyum, magnezyum, C vitamini, folat, beta karoten ve K vitamini içerir.

Salatalık Depolama ve Gıda Güvenliği

Dalından koparıldıktan sonra, salatalıklar buzdolabında 3 güne kadar delikli torbalarda saklanmalıdır. Dilimlemeden, soymadan veya yemeden önce salatalıkları iyice yıkayın.

Salatalık dilimlendikten sonra çabuk kurumaya meyillidir, bu nedenle maruz kalan alanları kapladığınızdan ve birkaç gün içinde kullanmak için buzdolabına geri koyduğunuzdan emin olun. Salatalık  turşusu kurularak bir yıla kadar uzun süreli saklanabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status