Sıkılan Siyah Nokta İzleri Nasıl Geçer?

Siyah nokta izleri, ciltte belirmesinde kişiler için oldukça can sıkıcı bir durum haline gelmektedir. Siyah noktalar genellikle yüz bölgesinde belirir. Yüz bölgesi cildin en hassas olan bölgesi olduğundan dolayı kişilerin yüz bölgesi dış görünüm açısından önemli olduğu için kişiler siyah nokta oluşumlarının fiziki görünümü etkilediğinden siyah nokta izleri cilde tahribat oluşturur.

Bu izler genellikle deri altında oluşan yağ bezelerinin salgıladığı yağ asitlerinden dolayı cilt yüzeyinde belirmesi kaçınılmaz hale gelir. Fakat siyah nokta izleri cildin temiz tutulmasıyla giderilebileceği bilinmelidir. Siyah nokta izleri genellikle kişilerin ergenlik çağına ulaşmasıyla birlikte daha belirgin hale gelir.

Siyah nokta izleri siyah nokta oluşumundan sonra giderilmesi için yanlış yöntemlerin uygulanmasından dolayı meydana geldiği bilinmemektedir. Siyah nokta izleri yok edilmesinde doğru yöntemlerin kullanılması çok önemlidir.

Siyah Nokta İzleri Nasıl Giderilir?

Siyah nokta izleri  oluşan bölgeye haftada 2-3  kez kahve telvesi uygulanması ciltte siyah nokta izlerinin giderilmesine olanak sağlayacaktır. Kahve telvesi tükettiğimiz kahvenin dibi olarak bilinir. Kahve telvesi siyah nokta izlerinin oluştuğu bölgeye güzelce uygulanır. Kahve telvesi cilde sürülecek iyice ovalanır ve bu sayede cilt siyah nokta izlerinden arınmış olur.

Siyah nokta izleri olan cilde maden suyu ve maden suyu karışımlarıyla elde edilen bazı karışımlar ciltte kullanılarak cildin ovalanması ile peeling yapmak siyah nokta izleri gibi ciltte oluşan problemlerin giderilmesine olanak sağlayacaktır.

Yulaf ezmesiyle elde edilen cilt maskesi siyah nokta izlerinin yok edilmesinde oldukça faydalıdır. Yulaf maskesi cildin içinde oluşan  pislikleri temizleyip, cildin fazla yağlanmasını engellenmesiyle derinlemesine etki oluşturarak cildi siyah nokta izleri meydana gelmesinden korur.

Siyah nokta izleri elma sirkesi ve su karışımıyla yok edilebilir. Elma sirkesi ciltte oluşan ölü hücrelerin yok edilerek oluşan siyah nokta izlerinin giderilmesine olanak sağlar. Fakat siyah nokta izleri giderilmesinde elma sirkesi kullanılacaksa orijinal olmasına önem gösterilmelidir.

Siyah Nokta İzleri Geçer Mi?

Siyah nokta izleri özellikle bayanlarda makyaj malzemeleri kullanımına bağlı olarak daha belirgin hale gelmektedir. Bayanlar makyaj yaparlar fakat gece yatarken cilde uygulanan makyajı gidermeden yatarlar. İşte bundan siyah nokta izleri oluşması kaçınılmaz olmaktadır.

Eğer cildinizde siyah nokta izleri oluşmuşsa ve cildinize sürekli makyaj uygulayıp ciltte temizlik yapmıyorsanız kesinlikle cilt temizliğine çok önem göstermelisiniz. Siyah nokta izlerinin giderilmesi için ciltte nemlendirici kremler, doğal bitkiler ve daha birçok doğal karışımlar kullanarak cildinizde siyah nokta izleri oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status