Sivilce Delikleri İçin Maske Uygulaması Ve Sivilce Maskeleri

Sivilceler ergenlik dönemi ile genelde başlayan ve bazı durumlarda ömür boyu sürebilen bir cilt hastalığı olarak karşımıza çıkar. Sivilce oluşumunda sivilce dışında en büyük sorunlardan biri de sivilce izleri olmaktadır. Sivilceler bir süre sonra geçse bile bazı kişilerde sivilcelerin izleri kalabilmektedir. Bunun temel nedeni sivilce altında oluşan iltihaplı durumun varlığıdır. Ciltte bu iltihaplı oluşumlar söz konusu ise sivilce izleri de sonrasında ciltte kalıcı izler bırakabilir ve bu da yüzde hoş olmayan durumlar meydana getirir.

Çoğu kişi psikolojik olarak bu durumdan strese girer ve moral bozukluğu yaşar. Bu durumdan kurtulmak için bazı uygulayabileceğiniz tekniklerle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ancak bu izlerin oluşumunu önlemek için öncesinde bazı hususlara dikkat etmekte yarar vardır.

Sivilce İzleri Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir?

Sivilce oluşumuna karşı önceden tedbir almak sivilce izi oluşumunu da önleyebilir. Bu konuda yapabilecekleriniz;

  • Cildinizi daima temiz tutmaya çalışın. Kişisel eşyalarınızı kimseyle paylaşmayın.
  • Sivilceleri kesinlikle sıkmayın. Sıkmak sivilceli cildin altındaki iltihabı arttırır ve sivilce izlerinin daha çok artmasına sebep olur.
  • Kirli ellerle yüzünüze dokunmayın. Yüzünüzdeki sivilcelerin mikrop kapmaması için kirli ellerle yüzünüze dokunmamayı alışkanlık haline getirin.
  • Sağlıklı beslenin. Bunun için sebze meyve gibi sağlıklı yiyecekler tüketin.
  • Stresten uzak durun.
  • Kimyasallardan mümkün olduğunca uzak durarak cildinizi bu yıkıcı etkilerden uzak tutmaya çalışın.

Cilt Maskesi İle Sivilce İzlerini Önleyebilirsiniz!

Tüm çabalara rağmen sivilce oluşumuna engele olamadıysanız sivilce izleri için maske uygulaması yaparak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bunun için bazı tariflerimiz olacaktır.

Sivilcelere Maske

Sivilce Deliklerine Maske Uygulaması:

Tarçın Maskesi Tarifi:

Tarçın yapısı ile ciltteki bakterileri önlemek konusunda yardımcı olur. Tarçın maskesi için 1 çay kaşığı toz tarçın, bir çay kaşığı bal ve 1.5 çay kaşığı taze limon suyu gerekir. Karışımı hazırlayarak yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin.

Limon ve Kil Maskesi:

Diğer bir cilt maskesi de limon ve kil maskesidir. Bunun için 1 yumurta akı, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı kil ve 6 ya da 7 damla çay ağacı yağı gerekir. Yumurta akının içine limon suyu katın. Kili ekleyin. Çay yağını da ekledikten sonra karışımı yüzünüze sürebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status