Sivilce Oluşumu Kaç Yaşında Başlar?

Sivilce oluşumu cilt yapısında olan ve hormon değişimlerine bağlı olarak ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Hormonlar dışında stres, kimyasal ürünler, güneş gibi çeşitli nedenler de sivilce yapısı olarak etkili olsa da genellikle en etkili sebep hormon değişimleridir. Hormon değişimleri ergenlik dönemi başlarında genellikle olur. Bu da ön ergenlik denilen yaşlar olan kızlar için en erken 9 yaş civarı erkekler içinde 10 – 11 yaş civarı gibidir.

Çeşitli hormon değişimlerinin yanı sıra sivilce oluşumu da bu yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. Ergenlik dönemi sonlarına doğru kendiliğinden sivilceler doğru ve etkili bir bakım sonucu geçebilir ancak bazı kişiler de bu sorun uzun süre devam edebilir.

Etkili Bakım Önemlidir!

Ergenliğin ilk girişiyle birlikte değişen hormonlar vasıtasıyla vücutta yağlanma artar ve bu yağlanmalar sonucunda gözeneklerde sivilce oluşumu hızlanabilir. Gözenekler kapanacağı için gerekli şekilde bakım yapılmazsa ve dikkat edilmezse sivilce sonrasında delikler oluşabilir ve bu da hiç hoş olmayan bir görüntü sağlayabilir. Bundan korunmak için hijyene çok önem vermelidir.

Mümkün olduğunca el ve yüz temizliğine dikkat edilmelidir. Yüzle fazla oynamamalı, sivilceler sıkılmamalıdır. Sivilceleri sıkmak mikrop kapmaya sebep olacağı için sivilce sonrası lekelerin kalıcı olmasına sebep olabilir. Bunu önlemek için gözenekleri açmak için yüz temizliği gerektiği şekilde yapılmalı ve cilt daima temiz tutulmalıdır.

Sivilce Oluşumu:

Uzmana Danışmalıdır!

Ergenlik çağlarında başlayan ve uzun yıllar devam eden sivilce sorunu için önlem almak için gerekli hijyen kurallarını harfiyen uygulamaya özen göstermek çok önemlidir. Kimyasallardan uzak durmak, stresten kaçınmak ve sağlıklı beslenerek cildi içten içe besleyerek cilt yapısını kuvvetlendirmek te sivilce oluşumunu önlemek için yapılacaklar arasında sayılabilir. Tüm bunlara rağmen hala sivilcelerden kurtulamadıysanız ve ciddi cilt problemleri yaşıyorsanız bu konuda uzmana danışmanız en doğru adım olacaktır.

Uzman sizden bazı hormon tetkikleri isteyebilir. Bu testleri yaptırarak sivilce oluşumu altındaki sebebi saptadıktan sonra uzmanın önereceği ilaçları kullanarak sivilce sorununu çözebilirsiniz. Bu konuda iyi bir uzmana danışarak yardım alarak sivilce sorununuzu etkili bir şekilde çözebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status