Ciltteki Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Cildimizin büyük sorunlarından biri olan sivilceler uzun yıllar boyu peşimizi bırakmayan bir sorun olarak devam edebilir. Ciltteki sivilce izleri sivilcelerin çıkışından sonra ciltte kalan izlerdir. Bu izler iltihaplı yapıdan kaynaklanır. Sivilcenin oluşunda altta iltihap varsa bu iltihap sivilce sonrası izlere yol açar. Sivilcelere kirli ellerle dokunmak, sivilceleri sıkmak bu iltihabı daha da arttırır ve izlerin daha çok olmasına sebep olur. Bunun için sivilce izlerini yok etmek için öncesinde sivilce oluşumuna çare bulmak ve sivilcelerin çoğalmasının önüne geçmek gerekir. Sivilcelerin çoğalması önlenirse bu izler de olmayacak ve cildimiz sağlıklı görünümüne kavuşacaktır.

Ciltteki Sivilce Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Cildimizde yer alan sivilce oluşumunu önlemek için bazı basit teknikleri bu oluşumu durdurabilir ya da yavaşlatabilir. Bunun için yapabileceklerimiz arasında şunları sayabiliriz:

Cildinizi daima temiz tutmaya özen gösterin. Yüzü en iyi suyla temizleyebilirsiniz. Gözenekleri açıcı sabunlar kullanarak cildi rahatlatabilir ve derinlemesine temizleyebilirsiniz. Sivilce ve sonrasında sivilce izlerinin temelinde yatan sebep ciltte kapanan gözeneklerdir. Bu gözeneklerin açılması için bu sebeple hazırlanmış sabunlar işinize yarayabilir.

Sivilceleri sıkmayın. Birkaç tane sivilce çıkmışsa birkaç gün sonra genelde geçer. Eğer sıkarsanız ya da sürekli dokunursanız mikrop kapar ve daha çok sivilce çıkışı olur.

Sağlıklı Beslenin. Sağlıklı yiyecekler tüketerek cilt yapınızı güçlendirin.

Stresten uzak durun.

Kimyasallardan mümkün olduğunca uzak durarak cilt yapınızı koruyun.

Ciltteki Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Son Çare!

Eğer tüm gerekli önlemleri aldıysanız ve hala çözüm bulamadıysanız sivilce ve sivilce izlerini  önlemek için son çare olarak uzmandan destek almanız en doğrusudur. Sivilcelerin çıkışı kişinin cilt yapısına göre olabilir. Hormon değişimleri kişiden kişiye farklılıklar oluşturduğu için bazı kişilerde hormonlardan kaynaklı olarak fazla miktarda sivilce oluşumu olabilir.

Yağlanmadan kaynaklı bu hormon dengesizliğinden dolayı bu kişilerde gereğin çok sivilce çıkabilir ve bunun neticesinde ciltte kalıcı izlerde oluşabilir. Bundan korunmak için ve çözüm bulmak için hormon testi yaptırmak gerekebilir. Hormon testi yaptırdıktan sonra doktorun önereceği ilaçlar yardımıyla sivilce izlerini önlemek mümkün olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status