Spor Yapıyorum Ama Kilo Alıyorum

Spora başladım kilo aldım” diye endişeye kapılıyor olabilirsiniz. Spor yapmaya başladıktan sonra kilonuzda herhangi bir değişiklik olmuyorsa ve hatta kilo almaya başladıysanız, bunun öncelikle nedenlerinden biri doğru beslenmemenizdir. Spora başladıktan sonra, nasılsa spor yapıyorum diye harcadığınız kaloriden çok daha fazlasını almaya başlarsanız, kilo almanız normaldir. Sağlıksız gıdalarla beslenmek de spor yaptığınız halde kilo almanıza sebep olabilir.

Spora başladıktan sonra beslenme alışkanlıklarınızı da sağlıklı yönde değiştirmeniz önemlidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmeli, protein ve karbonhidrat alımını dengelemelisiniz. Spora fit olmak için başlayanlara önemli tavsiyemiz kimsenin iki üç ayda değil, uzun vadede sağlıklı bir şekilde zayıflaması ve fit olmasının doğru olduğudur. Spora başladığınız gibi fit olmak ve hemen kilo vermek gibi bir beklentiniz olmamalıdır. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için sporun yanında doğru beslenmek de önemlidir. Eğer spor yaparken kilo vermek yerine alıyorsanız beslenmenizdeki yanlışları öncelikle gözden geçirmelisiniz.

Gereksiz yere aşırı protein almak da spor yaparken kilo alınmasının önemli nedenlerinden biridir. Fazla kalori alımı ve protein alımının bilinçsiz olması kilo aldırabilir. Yine artan kas yapınız da kilo almanızın sebeplerinden biridir. Yağ yakımı ile birlikte kas ağırlığınızın artmasıyla birlikte kilonuzda bir miktar artış olabilir.

Uyku düzeni bir diğer önemli etkendir. İçecekler ve atıştırmalıklar da dahil olmak üzere beslenme tipi ve sıklığınızı düzenlemelisiniz. Yaşınız bir diğer önemli etkendir. Belirli bir yaştan sonra kilo vermek daha zor olabilir. Bunun yanı sıra spor yapma düzeni, sıklığına da dikkat etmek gerekir. Uzmanlar genellikle 3 kez 60 dakika fitness antrenmanı ve haftada en az iki defa kardiyo antrenmanı yapılmasını önerirler. Bu sayede ideal forma kavuşabilirsiniz. Profesyonel destek önemli etkendir. Bunun bir süre olduğunu unutmayın.

Kullandığınız ilaçlar ya da bir rahatsızlığınız varsa, spor yaptığınız halde kilo vermemeniz nedenleri arasında olabilir. Vücudunuzda yağlanma olmadığı halde kilo alıyorsanız, vücudunuz kas yaptığı için bu normal sayılabilir. Yine de bir uzmana danışmak faydalıdır.

Bazen vücudu şaşırtmak gerekir. Rutin bir spor ve beslenme programının dışına çıkmak kilo vermenize yardımcı olabilir. Özellikle spor rutininiz daha fazla yeme isteği uyandırıyorsa, yediklerinizi not alabilirsiniz. Bu sayede aldığınız kaloriyi ve harcadığınız kaloriyi hesaplayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status