Goji Berry Tüketmenin 5 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Goji meyveleri uzun zamandır antik Çin tıbbında popüler olmuştur. Zengin vitamin ve antioksidan içerikleri, günümüzde modern bilim tarafından desteklenen sağlık yararlarının çoğundan sorumludur.

Ayrıca Bakınız: Goji Berry Besin Değerleri

Goji Berry Yemenin Yararları

Görme Kaybını Yavaşlatır!

90 günlük bir süre boyunca goji meyveleri ile takviye edilmesinin, retinadaki lutein ve zeaksantin konsantrasyonunu arttırdığı gösterilmiştir. Bu A vitamini formlarının göz sağlığını desteklediği ve yaşa bağlı makula dejenerasyonundan görme kaybının ilerlemesini durdurduğu bilinmektedir. Goji berry, bu hastalarda görme keskinliğini geliştirir, bu da goji meyvelerinin hastalık için diğer tedavileri etkili bir şekilde tamamlayabileceğini gösterir.

Yüksek Kan Şekerini Önler!

Lycium barbarum polisakkarit (LPB), geleneksel Çin tıbbında kullanılan goji berry’nin aktif bir bileşenidir. Randomize kontrollü bir klinik çalışmada, LPB diyabetli hastalar için kan şekerini düşürmede etkinlik göstermiştir. HDL (“iyi kolesterol”) artışı gibi ek faydalar da gözlenmiştir.

Goji berry, özellikle kan şekerini tek başına diyet değişiklikleri yoluyla tutmakta zorlananlar için diyabet tedavisine yardımcı olabilir gibi görünüyor. Kan şekerinin çok düşmesini önlemek için, şeker hastalığı yönetim planınıza goji berry ekleme hakkında doktorunuzla konuşun.

Kolesterolü Düşürür!

HDL seviyelerini artırmaya ek olarak, goji meyveleri kolesterol düşürücü çözünür lif bakımından yüksektir. 28 gr başına yaklaşık 4 gram lif (kurutulmuş) ile, goji meyveleri üzerinde atıştırmalık günlük 25-35 gramlık günlük tavsiyeye yaklaşmanıza yardımcı olabilir.

Kötü kolesterol” seviyelerini (LDL) ve trigliseritleri goji berry, kolesterol seviyelerini korumanın ve kalp sağlığını geliştirmenin doğal ve etkili bir yoludur.

Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir!

Meyve ve sebzelerin düzenli tüketimi yoluyla yeterli miktarda C vitamini alımı, akciğer, meme, özofagus ve mide kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin riskinde hücresel hasar azalma ile ilişkilidir. C vitamini, serbest radikalleri atmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Goji meyveleri, 28 gr başına 150 miligram (çiğ) sunan C vitamini sağlar. Antioksidan süper yiyeceklerin cephaneliğine goji meyveleri dahil etmek, hücrelerinizi genç ve sağlıklı tutar.

Yara İyileşmesini Destekler!

Kanseri önleyici etkilere ek olarak, C vitamini bağ dokusunun hayati bir bileşeni olan kolajenin öncüsüdür. Vücudun yaralanmalardan iyileşme yeteneği yeni kolajen oluşumuna dayanır. Bu nedenle, goji meyveleri gibi gıdalardan C vitamini alımı önemlidir.

Yüksek C vitamini içeren gıdaların yemek planınızın bir parçası olduğundan emin olarak vücudunuza sağlıklı ciltler için her avantajı sağlar.

Alerjiler

Goji berry alerjisi, şeftali kabuğuna alerjileri ve panallerjen spesifik olmayan lipit transfer proteini adı verilen bir protein ile ilişkilidir.

Goji berry alerjileri, kurdeşen, bulantı, baş dönmesi veya hırıltı gibi semptomlar üretebilir. Goji meyvelerine alerjiden şüpheleniyorsanız, endişelerinizi tartışmak için doktorunuza başvurun.

Goji Berry Zararları ve Yan Etkileri

Çok fazla lif yemeye alışkın değilseniz, goji meyvelerinin yüksek lif içeriğini sindirmek zor olabilir. Sindirim rahatsızlığını önlemek için alımınızı kademeli olarak artırın.

Goji meyvelerinin kan şekerini düşürücü etkileri olduğundan, hipoglisemi ataklarından kaçınmak için aynı etkiye neden olan diğer ilaçlara dikkat etmek önemlidir.

Goji berry’nin ayrıca kan inceltici ilaç ile etkileşime girdiği ve goji berry suyu, çay ve şarap içtikten sonra kanamanın arttığı bildirilmiştir. Yüksek goji berry çayı alımı da karaciğer toksisitesiyle ilişkilendirilmiştir. En güvenli tüketim ve tam sağlık yararları için çay ve takviyeler yerine taze veya kurutulmuş goji meyveleri seçin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status