Brüksel Lahanası: Besin Değerleri ve Kalorisi

Brüksel lahanası, güçlü ve lezzetli bir tada sahiptir.  Brüksel lahanası, bol miktarda dolgu lifi içeren karbonhidratlarda düşüktür. Brüksel lahanasının sağlıklı bir gıda olması şaşırtıcı olmasa da, her zaman en sağlıklı şekilde hazırlanmazlar.

Birçok Brüksel lahanası tarifleri pastırma, tereyağı veya akçaağaç şurubu gibi malzemelerle dolu ve hızla doymuş yağ ve şeker içeriğini topluyor. Bu sebzeden maksimum faydayı elde etmek için pişirirken dikkat edin.

Ayrıca Bakınız: Brüksel Lahanası Faydaları

Brüksel Lahanası Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri, yağ veya sodyum eklenmeden pişirilmiş 1 fincan (156g) Brüksel lahanası için verilmiştir.

  • Kalori: 56
  • Yağ: 0,80g
  • Sodyum: 16mg
  • Karbonhidratlar: 11g
  • Lif: 4,1 g
  • Şekerler: 2.7g
  • Protein: 4g

Karbonhidrat

1 fincan pişmiş Brüksel lahanası içinde 11 gram karbonhidrat ve 4 gramdan biraz fazlası lif içerir. Lif, sizi dolu tutmanıza, kolesterolü azaltmanıza, bağırsakları düzenlemenize ve kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olan sindirilemez bir karbonhidrattır.

Brüksel lahanası çok düşük glisemik indekse, düşük karbonhidratlı diyet yapanlar veya kan şekerini izleyen herkes için mükemmel bir seçimdir.

Yağlar

Brüksel lahanası, doymamış yağlardan doymuş yağlardan daha büyük bir oranda gelen miktarda yağ içerir.

Protein

Pişmiş 1 bardak başına yaklaşık 4 gram protein ile Brüksel lahanası, özellikle birden fazla porsiyonunuz varsa, bitki bazlı protein için iyi bir kaynaktır. Brüksel lahanası, tüm gerekli amino asitlerin tam bir kaynağı değildir, bu nedenle sadece Brüksel lahanasına güvenmek yerine çeşitli protein kaynakları yemek önemlidir.

Vitaminler ve Mineraller

Brüksel lahanası, B6 vitamini, tiamin ve folat dahil olmak üzere hücresel enerji üretimi için gerekli B-vitaminlerinin kaynağıdır. Brüksel lahanası, günlük önerilen A vitamini miktarının %24’ünü içerir, bu da gözleriniz ve iç organlarınız için mükemmeldir. Ayrıca karbonhidratlar, amino asitler ve kolesterol metabolizmasına yardımcı olan manganez içerir.

Genellikle Brüksel lahanasını yıl boyunca bulabilirsiniz, ancak yoğun sezon sonbahar ve kış aylarında düşer. Brüksel lahanası, dondan sonra hasat edildiğinde en iyisidir. Dondurulmuş Brüksel lahanası, taze olarak eşit derecede besleyici bir alternatiftir. Konserve ve salamura Brüksel lahanası da bazı yemeklerde kullanılabilir. Bu korunmuş çeşitlerin, biraz azalmış besin değeri olan sodyumda daha yüksek olması muhtemeldir. Aşırı sodyumun bir kısmını azaltmak için yemeden önce durulayın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status