Hardal Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Hardal, yüksek yağlı çeşnilere düşük kalorili bir alternatiftir. Hazırlanan sarı hardal, ülke çapında evlerde kullanılan en yaygın çeşnilerden biridir. Ayrıca kahverengi hardal tohumu (Brassica juncea) veya siyah hardal tohumu (Brassica nigra) dahil olmak üzere diğer hardal tohumlarından yapılan diğer hardal çeşitleri de vardır.

Hardalın Faydaları Nelerdir?

Hardal genellikle az miktarda tüketilir. Bir çeşni olarak tüketildiğinde, önemli sağlık yararları ile ilişkili değildir. Bununla birlikte, hardal mayonez gibi birçok yüksek yağlı çeşniye düşük kalorili bir alternatiftir.

Sağlık için farklı hardal tohumu türleri kullanılır. Örneğin, bazı insanlar beyaz hardal tohumunu sesi temizlemek, idrara çıkmayı artırmak, enfeksiyonu önlemek, kusturmaya (bunu sadece bir doktor gözetiminde yapmak için en iyisi) veya iştahı arttırmak için kullanır.

Siyah hardal tohumları bazen soğuk algınlığını tedavi etmek, ağrılı eklemlerden ve kaslardan rahatsızlığı azaltmak ve artrit semptomlarını azaltmak için kullanılır.

Bazı tüketiciler hardal tohumunu daha sağlıklı saçlar, cilt ve tırnaklar için kullanır.

Bununla birlikte, şu anda hardal veya hardal tohumunun bu kozmetik veya tıbbi kullanımlarını destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Hardal: Besin Değerleri

Çeşninin baharatlı, keskin ve tuzlu aroması nedeniyle çok fazla hardal tüketmeniz olası değildir.

USDA verilerine göre hazırlanmış sarı hardal bir porsiyon sadece 3 kalori sağlar. (Bir çay kaşığı baharatlı hardal da porsiyon başına yaklaşık 3 kaloridir.) Hardaldaki kalorilerin çoğu karbonhidratlardan gelir. Ancak kalori sayısı çok düşük olduğundan, bu karbonhidratların günlük alımınızda önemli bir fark yaratması olası değildir.

Dijon hardalı daha fazla kalori sağlayabilir, ancak aşırı değil. Tek bir porsiyon Dijon hardalı, en fazla 10 kalori içerebilir.

Tek bir hardalda önemli vitamin veya mineral yoktur.

Hardal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hardal hemen hemen her markette bulmak kolaydır. Pek çok markette bulabilirsiniz. Organik marketleri ziyaret ederseniz, daha egzotik tatlar da bulabilirsiniz. Örneğin, bal, baharatlı biber ve şarapla yapılmış hardal görebilirsiniz. Ayrıca, tohumlar hala sağlam olan farklı bir dokuya sahip olan hardal çeşitlerini de görebilirsiniz.

Küçük miktarlarda hardal satın almak akıllıdır. Çeşni zamanla lezzetini kaybedebilir. Muhtemelen hardal az miktar kullanacağınız için, büyük olasılıkla kalan bozulacaktır.

Hardal ne kadar süre saklanır? Açıldıktan sonra hardalı buzdolabında bir yıla kadar saklanabilir.

Hardal neyle yenir? Hardal, et ve deniz ürünleri ile iyi eşleşen güçlü ve baharatlı bir tat verir. Hardal ayrıca salata sosları yapmak için de kullanılabilir.

Hardalın Olası Yan Etkileri

Hardal, gıdalarda yaygın olarak bulunan miktarlarda tüketildiğinde güvenli olarak kabul edilir (GRAS). Bununla birlikte, kozmetik veya tıbbi kullanımlar için hardal kullanıyorsanız, dikkatli olmalısınız.

Uzmanlar uzun süre cilde beyaz veya siyah hardal uygulanmasının yanıklara, kabarcıklara veya ülserlere neden olabileceğini not eder. Kaynak ayrıca, ağızdan büyük miktarlarda siyah hardal tohumu tüketmenin boğaza zarar verebileceğini ve kalp yetmezliği, ishal, uyuşukluk, nefes alma zorlukları, koma ve ölüm gibi yan etkilere neden olabileceğini belirtiyor.

Son olarak, hardal ve hardal tohumu alerjileri nadir değildir. Örneğin araştırmalarda hardal bitkisinden elde edilen diğer gıdaların – hardal yaprakları, tohumlar ve çiçekler, filizlenmiş hardal tohumları, hardal yağı ve bunları içeren gıdalar – hardal alerjisi olan kişilerde reaksiyonlara neden olması muhtemeldir. .

Hardal alerjisinin belirtileri hafif veya şiddetli olabilir. Genellikle hardal ürününü tükettikten kısa bir süre sonra ortaya çıkarlar. Ağızda döküntü veya karıncalanma, kaşıntılı bir his yaşayabilirsiniz. Solunum zorluğu da olasıdır.

Hardal dondurulur mu?

Hardal iyi donmaz. Açılmış hardalları buzdolabında soğutmak en iyisidir.

Hardal yerine ne kullanabilirim?

Bazı aşçılar, bir reçete hazırlıyorlarsa ve hardalları yoksa mayonez veya wasabi yerine geçer.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status