Ördek Eti: Besin Değerleri ve Kalorisi

Ördek, genellikle yüksek yağ içeriğiyle ilişkili olsa da, düşündüğünüzden daha besleyicidir. Çoğunlukla sağlıklı doymamış yağ içerir, ancak yine de zengin, etli bir tada sahiptir. Çoğu pişirme yöntemi ördeğin hazırlanmasını içerir, böylece yağın çoğu çıkarılır, gevrek cilt ve yağsız et bırakılır. İşlenmiş ördek yağı, pişirme işleminde kullanılan tereyağı veya diğer hayvansal yağlara daha sağlıklı bir alternatif olarak kullanılabilir.

Ördek eti son derece lezzetli ve besleyicidir. Selenyum, demir ve niasin gibi mikro besinlerin yanı sıra mükemmel bir protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Ördek yumurtaları da tavuk yumurtalarına benzer bir besin profiline sahip yoğun besindir (ördek yumurtaları tavuk yumurtalarından daha büyük olduğu için yumurta başına daha yüksek miktarlarda).

Ayrıca Bakınız: Ördek Eti Faydaları

Ördek Etinin Besin Değerleri

Bir 85 gram kavrulmuş derisiz Pekin ördek göğsü için bu beslenme bilgisi USDA tarafından sağlanır.1 Pekin cinsi, ABD’de en çok tüketilen ördek türüdür.

  • Kalori: 119
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 89mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 23.5 g

Karbonhidrat

Sadece ördek herhangi bir karbonhidrat içermez (yani lif veya şeker içermez).

Yağlar

Ördek, deri ve et arasında çok fazla yağ içerir, ancak sığır eti gibi kas boyunca yağ içermez. Bu görünür yağ, ördeklere yağ oranı yüksek olduğu konusunda ün kazandırmıştır. Bununla birlikte, toplam yağ içeriği miktarı, ördeğin pişirilip pişirilmemesine ve derili veya derisiz tüketilmesine bağlı olarak önemli ölçüde değişecektir.

Aslında, deri ve görünür yağ olmadan, ördek eti kavrulmuş derisiz tavuk göğsünden daha az yağ içerir. Örneğin, derisiz ördek göğsü, 85 gram kısım başına sadece 2 g toplam yağ (0.5 g doymuş yağdır) sağlar. Kavrulmuş derisiz tavuk göğsünün aynı kısmı 3 g toplam yağ (1 g doymuş yağ) sağlar. Tavuk gibi, ördek butları ve uylukları biraz daha fazla toplam yağa sahiptir (derisiz ördek butları 85 gr kısmı 5g toplam yağ içerir), ancak ördek bacakları hala derisiz tavuk uyluklarından daha az yağ içerir.

Ayrıca, yağın çoğunluğu, yüksek miktarda tekli doymamış yağ ve omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin bir kombinasyonu da dahil olmak üzere sağlıklı doymamış yağdır.

Derisi ile tüketilse bile, ördeklerin yağ içeriği pişirme işlemi sırasında ne kadar yağ verilmiş olduğuna bağlı olarak değişecektir. Örneğin, 13 dakika boyunca kızartılmış ve daha sonra kavrulmuş bir ördek göğsü, daha kısa bir süre boyunca aynı ördek parçasından daha az yağa sahip olacaktır.

Protein

Ördek eti, çeşitli esansiyel olmayan ve esansiyel amino asitlerle yüksek kaliteli protein sağlar.

Vitaminler ve Mineraller

Ördek eti, demir, selenyum ve az miktarda C vitamini de dahil olmak üzere çeşitli mikrobesinler içerir. Çeşitli B vitaminleri içerir, ancak özellikle niasin ve B-12 bakımından yüksektir.

Diğer B vitaminleri gibi, niasin de karbonhidratları glikoza dönüştürmede ve yağları ve proteinleri metabolize etmede önemli bir rol oynar. B-12 sinir fonksiyonu, alyuvar oluşumu ve DNA sentezi için gereklidir.

Ördek Eti Depolama ve Gıda Güvenliği

Birçok şef orta pişmiş ördek servis etmeyi tercih ederken, çiğ kalmaması önemlidir.

Ördek yağını yaparsanız, etten çıkmış olabilecek parçacıkları filtrelemek için bir tülbentten geçirin. Soğumaya bırakın ve daha sonra 6 aya kadar buzdolabında hava geçirmez bir kapta veya bir yıla kadar dondurucuda saklayın.

Nasıl hazırlanır?

Ördek eti, lezzetli ve tatlı bir kombinasyon olan benzersiz bir şekilde zengin ve güçlü bir tada sahiptir. Tavuk veya hindi benzeri bir çeşit omurgaya sahiptir, ancak aslında kırmızı ete yakın daha lezzetlidir ve bifteğe benzer bir doku ve görünüme sahiptir.

Ördek eti, kiraz, nar ve kayısı gibi doğal tatlılığa sahip meyve ve sebzelerin yanı sıra kış kabağı ve tatlı patates ile de iyi uyum sağlar. Lezzeti çok yönlüdür ve ördek diğer birçok tuzlu ürünle mükemmel bir şekilde gider.

Ördek göğsü hazırlamak için, yağ oluşturarak ve cildi gevrekleştirerek başlayın. Derisini yağdan ayırın, daha sonra yağı işlemek için yavaşça deri tarafı çıtır olacak şekilde pişirin (bu 10 dakika veya daha fazla sürebilir). İşlenmiş yağı başka bir kullanım için ayırmak veya atmak için bir cam kavanoza dökün ve sonra ördek göğsünü önceden ısıtılmış bir fırına aktarın ve pişirmeyi istediğiniz sıcaklığa getirin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status