Vegan Beslenmenin Egzamayı İyileştirmede Faydaları

Vegan diyetleri veya bitki bazlı diyetler inatçı egzamadan muzdarip insanlar için yararlıdır ve sebzeler ve meyvelerden oluşan bir beslenme programının sadece hastalıkları önlediğine değil, aynı zamanda astım ve egzamayı da etkili bir şekilde tedavi edebileceğine inanılmaktadır.

Mineraller, vitaminler ve fitokimyasallar gibi diğer besinler açısından zengin bir beslenme, güçlü tırnaklar, parlayan ciltler ve parlak sağlıklı saçlar için önemlidir. Bu besinler en iyi şekilde, “bitki bazlı diyet” olarak da adlandırılan çok sayıda renkli sebzeler, fındık, meyve, baklagiller ve tohumlardan oluşan yemekler tüketilerek elde edilebilir. Bu gıda maddeleri tarafından sunulan en uygun besinler inanılmaz işlevler yerine getirir ve cildimizi, saçımızı ve vücudumuzu sağlıklı gösterir.

Cilt egzaması teknik olarak alerjik bir reaksiyon olduğundan, tedavisi için tüm tedavi diyetleri yoktur. Semptomları azalttığı bilinen bazı gıdalar vardır (Tuso et al, 2013).

Şeker, soya, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, süt ürünleri, et, yer fıstığı ve buğday gibi gıda maddeleri egzamayı tetikler. Bu tetikleyiciler ortadan kaldırıldığında, cilt sorununun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Vejetaryenler ve veganlar, et, süt ve işlenmiş atıştırmalıklardan daha fazla yemek eğiliminde olan etçil meslektaşlarına kıyasla genellikle daha fazla sebze ve meyve yerler.

Bitki bazlı bir beslenmede bulunan doğal antioksidanlar, düşük yağdan oluştuğu ve çeşitli cilt sorunlarına yol açan gözenek tıkanmış doymuş yağları olmadığı için cilt için çok faydalıdır.

Egzama enflamatuar semptomları (ciltte kaşıntılı ve kırmızı lekeler) tetiklediğinden, rahatlama için iltihabı azaltmak zorunludur. Meyve, sebze ve kepekli tahıllarla bitki bazlı bir diyet, doğal olarak anti-enflamatuardır. Bitki bazlı diyetler, optimum sağlık için tüm önemli yağları, proteinleri, vitaminleri, karbonhidratları ve mineralleri sunar ve daha yüksek konsantrasyonlarda bitkisel besinler ve lif içerir.

Ayrıca Bakınız: Zihinsel Sağlığınızı Geliştirerek Parlayan Bir Cilde Sahip Olun!

Et ve sütten elde edilen hayvansal proteinlerin sindirimi oldukça zordur ve vücuda iyileşmesi için daha az zaman sağlar. Daha az iyileşme, daha fazla egzama tetikleyebilir. Sebzelerin ve meyvelerin sindirimi daha kolaydır ve bu nedenle onları yemek, vücudun hasarı onarabilmesi için serbest enerji sunar.

Kimchi, miso çorbası, lahana turşusu ve turşu gibi probiyotik gıdalar bağırsak florasını (mikrobiyom) sağlıklı tutar ve bu sağlıklı mikrobiyom vücudun iyileşmesini hızlandırır, bağışıklığı arttırır ve iltihapla savaşır. Sonunda, tüm bunlar egzama semptomlarını azaltır (Lea ve Worsley, 2006).

Ayrıca Bakınız: Vegan Beslenme Cildi Güzelleştirir Mi?

Egzama ve egzama ile ilişkili semptomların, hangi gıda maddelerinin tüketildiği de dahil olmak üzere birçok potansiyel nedeni vardır. Herkesin durumunda egzamayı tedavi edebilecek tek bir gıda maddesi veya beslenme planı yoktur.

Taze meyve ve sebzeler, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlardan oluşan sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Bu kesinlikle egzama alevlenmelerinin bir kısmını veya tümünü ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status