Bezelye: Besin Değerleri ve Kalorisi

Dondurulmuş, taze veya konserve bezelyenin sizin için iyi olup olmadığını merak ediyorsanız, birçok besinsel faydasını öğrenmekten mutluluk duyacaksınız. Bezelye yemeği veya bezelye çorbası ötesinde, bezelye çeşitli sağlıklı ve yaratıcı yemeklere tüketilebilir.

Ayrıca Bakınız: Bezelyenin Faydaları

Bezelyenin Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri tuz veya yağ eklenmeden pişirilen 1/2 bardak (80g) dondurulmuş bezelye için sağlanır.

  • Kalori: 62
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 58mg
  • Karbonhidratlar: 11g
  • Lif: 3.6g
  • Şekerler: 3.5g
  • Protein: 4.1 g

Karbonhidrat

Bir porsiyon bezelye 11 gram karbonhidrat içerir, neredeyse 4 gram lif ve 4 gram doğal şekerden gelir.

Yeşil bezelye glisemik indeksi 51’dir. 80 gramlık porsiyon başına glisemik yük 4.2’dir.

Yağlar

Bezelye, ilave yağlar ile hazırlanmadıkça esasen yağsızdır.

Protein

Bezelye, porsiyon başına yaklaşık 4 gram protein sağlar. Diğer sebzelerin çoğuyla karşılaştırıldığında, bezelye proteinde nispeten yüksektir.

Vitaminler ve Mineraller

Bezelye potasyum, demir, magnezyum, manganez, folat ve B vitaminlerine sahiptir. Bezelye çok besleyici olmasına rağmen, vitamin ve mineral içeriğinin bir kısmı doğal fitat içeriği nedeniyle zayıf bir şekilde emilir. Bununla birlikte, bezelye tüketmenin birkaç faydası vardır.

Bezelye Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Taze, yıkanmamış bezelyeleri 2 ila 3 gün buzdolabındaki delikli plastik torbalarda saklayın. Ne kadar erken yerseniz, şekerleri bezelye toplandıktan sonra hızla nişastaya dönüştüğünden, daha tatlı olurlar.

Taze bezelyeleri 2 dakika kaynar suda haşlayarak, bir buzlu suya aktararak, süzerek ve dondurucu torbalara yerleştirerek de dondurabilirsiniz. Taze bezelye dondurucuda 1 yıla kadar saklanabilir.

Dondurulmuş ve konserve bezelye, son kullanma tarihine kadar taze kalır. Dondurulmuş ve konserve bezelye pişirilmesine gerek yoktur. Yemek pişirirken ekleyin, ısıtın ve tadını çıkarın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status