Çarkıfelek Meyvesinin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek meyvesi, tutku meyvesi olarak da bilinir. Bu meyve hastalığı önlemeye ve optimal sağlığı teşvik etmeye yardımcı olan lif ve besinler ile yüklüdür.

Ayrıca Bakınız: Çarkıfelek Meyvesi Besin Değerleri

Çarkıfelek Meyvesi Yemenin Yararları

Kan Basıncını Düşürür!

Bir fincan çarkıfelek meyvesi 821 miligram potasyum içerir, bu da çoğu yetişkin için önerilen günlük alımın %24 ila %32’sidir. Potasyum, idrarda sodyum atılımını arttırır, sonuç olarak kan hacmini ve basıncını azaltır.

Potasyum ayrıca vazodilatasyonu veya arterlerin genişleme ve esnek kalma yeteneğini arttırır. Çarkıfelek meyvesi gibi potasyum açısından zengin meyve ve sebzeler yemek, kan basıncını düşürerek inme ve böbrek hasarı riskini azaltır.

Kilo Vermeyi Destekler!

Bitki bazlı yeme, geleneksel yeme yöntemlerinden daha fazla kilo kaybı sonuçları ile ilişkilidir. Araştırmalar, düşük yağlı vegan diyetlerinin kilo kaybını teşvik etmede daha yüksek yağ yeme planlarından daha etkili olduğunu göstermektedir.

Bu gözlem muhtemelen bitki bazlı yemenin yüksek lif içeriğinden kaynaklanmaktadır. Fiberin tokluğu artırma yeteneği iyi kurulmuş bir faydadır. Çarkıfelek meyvesi lif bakımından zengindir ve yağ oranı düşüktür, kilo kaybına yönelik bir beslenme planına mükemmel uyum sağlar.

Kanser Riskini Azaltır!

Meyve ve sebzelerin genel kanser riskini, özellikle çarkıfelek meyvesi gibi canlı renkli olanları azalttığı bilinmektedir. Çarkıfelek meyvesi renk paletini beta karoten ve antosiyaninler de dahil olmak üzere tohumlarda, posada ve deride bulunan güçlü antioksidanlara borçludur.

Çarkıfelek meyvesi, her biri kendi antioksidan profiline sahip çeşitli farklı renklerde gelir. Sonuç olarak, çarkıfelek meyvesi özütü, araştırmacılar tarafından gıda arzını zenginleştirerek terapötik etkiler sağlaması önerilmektedir.

Cilt Onarımını Destekler!

Çarkıfelek meyvesi, özellikle iyi boyutta bir kısım yerseniz, olağanüstü bir C vitamini kaynağıdır. Bir gün boyunca bir bardak çarkıfelek meyvesi tüketmek, vücudun ihtiyaç duyduğu neredeyse tüm C vitamini anlamına gelir. C vitamini sentezleyemediğimiz için, gıda yoluyla düzenli bir tedarik almak önemlidir.

Antioksidan etkileri ile birlikte C vitamini, cildin ana yapısal bileşeni olan kolajenin öncüsüdür. Çarkıfelek meyvesi, yeni cilt oluşturmak ve gerektiğinde yaraları iyileştirmek için yeterli C vitamini depolarının sağlanmasına yardımcı olur.

Demir Eksikliği Anemisinin Önlenmesine Yardımcı Olur!

Demir eksikliği anemisi, bilişsel işlev bozukluğu, zayıf bağışıklık ve halsizlik veya yorgunluk gibi semptomlar üretir. Vejetaryenler ve veganlar gibi bitki temelli bir diyet yiyen insanlar bazen bitki demir kaynaklarının daha az kolayca emilmesi nedeniyle yeterli demir depolarını korumak için mücadele ederler.

Neyse ki, bitkisel gıdalar ayrıca demirin biyoyararlanımını büyük ölçüde artıran C vitamini bakımından yüksek olma eğilimindedir. Bir fincan çarkıfelek meyvesi, neredeyse bir günlük C vitamini değerine sahip önerilen demir alımının %21 ila %48’ini sağlar. Bu kombinasyon, istenen kan seviyelerine ulaşmak için faydalıdır.

Alerjiler

Çarkıfelek meyvesi alerjileri genellikle lateks, polen veya diğer meyve alerjileriyle ilişkilidir. Hiç çarkıfelek meyvesi yemediyseniz, ancak bilinen başka alerjileriniz varsa, denemeden önce bir alerji testi düşünmek isteyebilirsiniz.

Kurdeşen, boğaz sıkılığı, baş dönmesi, zayıf nabız veya ciddi vakalarda anafilaksi dahil olası alerjik reaksiyonlara dikkat edin. Çarkıfelek meyvesine alerjiden şüpheleniyorsanız, tam bir değerlendirme için bir doktorunuza başvurun.

Çarkıfelek Meyvesinin Zararları ve Yan Etkileri

Çarkıfelek meyvesi doğal bir toksin olan düşük seviyelerde siyanojenik glikozit içerir. En çok olgunlaşmamış tutku meyvesinde yoğunlaşır ve meyve olgunlaşmaya devam ettikçe bozulur.10 Bu büyük bir endişe olmasa da, maruz kalmanızı sınırlamak için büyük miktarlarda olgunlaşmamış tutku meyvesi yemekten kaçının.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status