Cevizin 5 Şaşırtıcı Faydası ve Zararları Nelerdir?

Besleyici bir diyetin parçası olarak ceviz tüketmek çeşitli faydalar sağlayabilir.

Ayrıca Bakınız: Ceviz Besin Değerleri

Ceviz Yemenin Yararları

Kalp Sağlığını İyileştirir!

Yayınlanan çalışmalara göre, ceviz tüketiminin kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir.

Bir çalışma, kalori kontrollü, cevizle zenginleştirilmiş bir diyet tüketmenin, sadece düşük kalorili bir diyetle karşılaştırıldığında LDL kolesterol seviyelerini ve sistolik kan basıncını iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu.

Ve diğer çalışmalar, ağaç fındıklarının (ceviz dahil) tüketilmesinin azalmış kardiyovasküler risk faktörleri, daha düşük BMI, alt bel çevresi, yüksek HDL (iyi) kolesterol ve daha düşük obezite olasılığı ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Sağlık uzmanları, cevizleri kalp-sağlıklı bir diyetin parçası olarak önerirken, çoklu doymamış yağların kalp-sağlıklı faydalarına işaret ederler.

Ceviz ayrıca bitki bazlı omega-3 alfa-linolenik asit (ALA) içerir. ALA’dan uzun zincirli omega-3 yağ asitleri, DHA ve EPA sentezlenebilir. Araştırmalar, omega-3 yağ asitleri açısından zengin diyetlerin kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini ve hatta tip 2 diyabetli, özellikle yüksek trigliseritli olanlara fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

Sağlıklı Kilo Yönetimi ve Kilo Kaybına Yardımcı Olur!

Genel olarak ceviz tüketimi, daha iyi kilo yönetimi ve düşük vücut yağı ile ilişkilendirilmiştir. Ceviz ile ilgili çeşitli çalışmalar, cevizlerin özellikle sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza ve korumanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ancak bağımsız çalışmalar bile ceviz alımının düşük vücut ağırlığı ölçümleri ve metabolik sendrom ve obezite riskinde azalma ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Her ne kadar bir araştırma incelemesinin yazarları, daha iyi bir anlayış kazanmak ve belirli kuruyemişlerin sağlık yararlarını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu öne sürmüşlerdir.

Cevizler iyi bir protein ve lif kaynağıdır, bu da onları kilo kaybı için akıllı bir gıda yapar. Lif ve protein sizi tok tutmaya yardımcı olabilir. Lif bakımından zengin gıdalar ayrıca vücuda sabit bir glikoz akışı sağlayarak büyük kan şekeri artışlarını önleyebilir.

Çalışmalar, lifli yiyeceklerin tüketilmesinin aşırı kilolu veya obez olanların daha sağlıklı bir kiloya ulaşmasına ve korumasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Beslenmenize ceviz gibi sağlıklı yağlar eklemenin anahtarı, porsiyonunuzu uygun şekilde yönetmektir. Karbonhidrat bakımından düşük olmasına rağmen, küçük bir kuruyemiş kalorisi yüksek olabilir. Herhangi bir yiyeceğin (sağlıklı yiyecekler bile) aşırı tüketilmesi kilo almaya neden olabilir.

Beyin Sağlığını İyileştirir!

Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, ceviz tüketiminin yaşlandıkça beyin sağlığının korunmasında faydalı etkiler sağlayabileceğini düşündürmektedir.

Çalışma yazarları, birçok nörodejeneratif hastalığın önlenmesinin, antioksidanlar ve anti-enflamatuar fitokimyasallar açısından zengin sağlıklı bir diyet tüketerek hayatın erken dönemlerinde başarılabileceğini yazmaktadır.

Cevizlerin yaygın olarak tüketilen kuruyemişlerin en yüksek toplam fenolik ve flavonoid içeriğini içerdiği ve en yüksek antioksidan içeriğe sahip olduğu bilinmektedir. Çalışma yazarları, ceviz açısından zengin bir diyetin (diğer antioksidan gıdalarla birlikte) yemenin yaşa bağlı bilişsel gerileme riski önlemenin en kolay yollardan biri olduğu sonucuna varmıştır.

Prostat Kanseri Riskini Azaltır!

Yayınlanmış bir çalışmada, günde 75 gram ceviz tüketiminin, prostat kanseri riski taşıyan erkeklerde prostat ve vasküler durum biyobelirteçlerini iyileştirdiğini gösteren araştırmalardan bahsedilmektedir. Çalışma yazarları, yiyeceğin yüksek tokoferol içeriğinin bu fayda için muhtemelen katkıda bulunan bir faktör olduğunu kaydetti.

Başka bir çalışmada, erkekler günde 35 gram ceviz tüketirken prostat riskinin azalması potansiyelini gösterdi. Diğer bazı hayvan çalışmaları bağlantıyı araştırdı. Prostat kanseri ve ceviz tüketimi arasında, insanlarda 13 güçlü kanıt yoktur.

Enflamasyonu Azaltır!

Diğer çalışmalar, cevizlerdeki diyet bileşenlerinin iltihaplanmaya ve dolayısıyla belirli kanser riskine karşı koyabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, bu çalışma yazarları ayrıca ceviz ve kanser riskini doğrudan birincil sonuç olarak değerlendiren insan klinik kanıtlarının sınırlı olduğunu belirtmektedir.

Alerjiler

Ağaç kuruyemişi alerjileri nadir değildir. Ceviz, badem ve kaju fıstığı ağaç fındıklarına örnektir. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’ne (ACAAI) göre, ağaç fındık alerjisi belirtileri karın ağrısı, kramplar, bulantı ve kusma, ishal, yutma zorluğu, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı ve gözler veya cilt kaşıntı olabilir.

Bir ağaç fındık alerjisi olan kişiler, ağaç fındık tüketirken nefes darlığı veya anafilaksi gibi ciddi olaylar da yaşayabilirler. Anafilaksi, nefes almayı engelleyen ve vücudunuzu şoka sokabilen potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir reaksiyondur.

Başka bir ağaç kuruyemişine veya hatta fıstıklara (teknik olarak baklagil olan) alerjiniz varsa, cevizden kaçınmalısınız. Ceviz tüketmeden önce size özel tavsiye almak için sağlık uzmanınızla konuşun.

Ceviz seçerken, tuzsuz seçtiğinizden emin olun. Çok fazla sodyum kan basıncını artırabilir ve şişkinliğe neden olabilir. Ceviz hafif ceviz kokusu ve tatlı tadı olmalıdır. Boya inceltici gibi kokarlarsa, bozulmuş ve atılmaları gerekir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status