Zihinsel Sağlığınızı Geliştirerek Parlayan Bir Cilde Sahip Olun!

Bir süre zihinsel olarak yorgun düştüğünüzde, ciltle ilgili sorunlarla karşılaşmaya başladığınızı fark ettiniz mi?

Bazen akne belirgin bir neden olmadan ortaya çıkar veya dudaklar kurur veya cildiniz kaşınır. Bunun sadece hava veya dehidrasyon nedeniyle olduğunu düşünüyorsanız, üzgünüz ama yanılıyorsunuz.

Çünkü çok önemli bir yönü görmezden geliyorsunuz ve bu da sizin zihinsel sağlığınız. Evet, zihinsel sağlık cildinizin sağlığını belirlemede önemli bir rol oynar. Aslında, zihinsel ve cilt sağlığınız arasında önemli bir ilişki vardır. Bu nedenle, sağlam zihinsel sağlık pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt ile sonuçlanır veya bunun tersi de geçerlidir.

Ayrıca Bakınız: Cilt Detoksu Nedir?

Cilt Sorunlarınızın Nedeni Psikolojik Olabilir

Bu bağlantı tıp bilimi alanında psikodermatoloji olarak bilinen yeni bir disipline yol açtı.

Psikodermatoloji Nedir?

Psikodmatoloji, konuyla ilgili yeni bir alandır ve ruh sağlığı ile cilt durumu arasındaki bağın keşfinden sonra ortaya çıkmıştır. Psikodermatologlar, insan psikolojisi ve cilt arasındaki ilişkiyi araştırırlar. Vücudumuzun en büyük organı olan derimizin anksiyete, depresyon ve diğer psikiyatrik bozukluklar gibi stresli zihinsel durumlara tepki göstermesi daha olasıdır.

Uzmanlara göre, psikoloji ve cilt sağlığı üç temel şekilde bağlantılıdır.

  • Birincisi duygusal durumların veya stresin cilt üzerindeki etkisi ile.
  • İkincisi, cildin durumunun ruh sağlığı üzerindeki etkisi.
  • Ve son olarak, sanrılı parazitoz gibi cilt ortamında varlığını gösteren psikiyatrik bozukluklar.

Bu nedenle, sağlıklı parlayan cilde sahip olmak için zihinsel refahı eşit denklemde tutmak kesinlikle önemlidir. Bu, psikolojik olarak kararlı ve zihinsel olarak huzur içinde olmadığınız sürece, harika bir cilde sahip olmanızın daha az olası olduğu anlamına gelir.

Cildin ruh sağlığı ile ne ilgisi var? Cildimiz vücudumuzun %16’sını oluşturur ve sinir sonlarımız, kan damarları, ter bezleri ve sinir sistemimiz tarafından kontrol edilen hücreleri içerir. Ve sinir sistemini kim kontrol ediyor? Tahmin ettiniz mi? Beyin.

Bu fenomeni, utandığınızda cildinizin kırmızılaştığı gerçeğinden de anlayabilirsiniz. Yoğun bir şey hissettiğinizde, tüyleriniz diken diken olur. Bunlar beyne olan uyaranın bir sonucu olarak gelir. Bu nedenle, cilt ve zihinsel sağlık arasındaki bağlantı, düşündüğünüzden çok daha önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Evde Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Psikoloji Cildi De Etkiliyor!

Neyse ki, zihin ve cilt arasındaki bağlantıyı geliştirmek ve sonuçta her ikisini de geliştirmek için kullanabileceğiniz birkaç zihin-beden stratejisi vardır. Bu nedenle, depresyonun olduğunu hissettiğinizde, kendinizi korumak için üç önemli faktöre odaklanmaya başlayın.

1. Meditasyon Yapmak

Meditasyon, insanlığa çeşitli şekillerde yardımcı olan yüzyıllık kanıtlanmış bir uygulamadır. Araştırmalara göre, meditasyon uygulaması cildinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Dikkatlilik, odaklanmış nefes alma ve diğer gevşeme tekniklerinin dermatit, akne, sedef hastalığı ve alopesi areata gibi birçok kötü cilt sorumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu ifade eder. Bu nedenle, hayallerinizdeki  güzel ve parlak cilde sahip olmak için meditasyondan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın.

Ayrıca Bakınız: Vücut Bakımı Hakkında Altın Öneriler

2. Hareket Etmek

İkinci önemli faktör harekettir. Egzersiz, esneme, yoga, spor veya herhangi bir sağlıklı aktivite dahil her türlü hareket olabilir. Çünkü hareket hem beyninize hem de cildinize birçok şekilde yardımcı olur.

Vücudunuzun ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olan hormon salgılamasına yardımcı olur. Hareket etmek ayrıca sizi terletir. Bu da cildinizin gözeneklerini açar. Bu nedenle, daha iyi zihinsel ve cilt sağlığının keyfini çıkarmak için vücudunuzu aktif tuttuğunuzdan emin olun.

3. Beslenme

Sağlıklı bir diyetin size sağlıklı bir vücut verdiği oldukça açıktır. Yemeklerinizi özenle hazırlayın ve onları besin değeri odaklı yapın. Besinler, sağlıklı yiyecekler açısından zengin yediğinizde, vücudunuz anti-inflamatuar ve antioksidan faydalarda kendi kendine yeterli hale gelir ve bu da daha iyi bir ruh hali ile sonuçlanır. Ve mutlu olduğunuzda, cildiniz doğal olarak parıltı yayar.

Artık beyniniz ve cildiniz arasındaki bağlantıyı nasıl geliştireceğinizi bildiğinize göre, zihinsel sağlığınız üzerinde de çalışmalısınız. Aşağıda, zihinsel sağlığınızı yükseltmek için atabileceğiniz bazı adımları kaydettik. Bir bakın:

Zihinsel Sağlığı Nasıl İyileştiririz?

1. Pozitif Kalın

Her zaman pozitif kalmak imkansız gibi görünebilir, ancak bu sanatta ustalaşırsanız, sorunlarınızın yarısı ortadan kalkacaktır. Her zaman olumlu tarafa bakın ve geçmişteki kötü deneyimlerinizin gelecekte olumsuzluklara yol açmasına izin vermeyin.

Pozitif kalmak için olumlu onaylardan da yararlanabilirsiniz. Pozitif kalmaya devam ederseniz, zihinsel sağlığınız iyileşir, bu da cildinizi geliştirir.

2. Yeterli Uyuyun

Uyku yoksunluğunun zihinsel olarak değil, genel sağlığınızı ciddi şekilde etkileyebileceği inkar edilemez. Yeterince uyumuyorsanız, beyniniz dinlenmek için yeterli zaman bulamaz.

Yorgunluk, ruh hali değişimleri ve huzursuzluk ile sonuçlanır. Sonuç olarak, cildiniz koyu halkalar veya sivilce şeklinde tepki verir. Cildinizin acı çekmemesi için iyi uyuduğunuzdan emin olun.

3. Minnettar Olun

Bu çok az insanın kabul ettiği bir şey. Bununla birlikte, minnettar olduğunuzda, pozitif hissedersiniz. Zihniniz, sahip olmadığınız şeylere zarar vermez. Bunun yerine, sahip olduğunuz şey için minnettar kalır. Araştırmalar şükran ve zihinsel sağlığın derin bir düzeyde birbirine bağlı olduğunu söylüyor.

Şükür etmek mutluluk getirir. Bu da zihinsel memnuniyeti ve neşeyi getirir. Bu nedenle, aynı zamanda zevk, rahatlık, sağlıklı zihinsel sağlık ve egzotik cilde sahip olmak istediğinizde, tam olarak ne yapacağınızı bilirsiniz. Değil mi?

4. Duygularınızı Gizlemeyin

Bu size saçma gelebilir, ancak birisine açılmamak hayal kırıklığı ve endişeden muzdarip olma riskini artırabilir. İnsan sosyal bir bireydir ve biri gibi davranmaya çalıştığında acı çeker.

Dahası, ne kadar güçlü olduğuyla da hiçbir ilgisi yok. Bunun yerine, duygusal iyiliğiniz içindir. Ve akıl sağlığı. Her şeyi paylaşabileceğiniz birini bulun. Kalbinizi paylaştıktan sonra mucizevi bir şekilde hafif hissedeceksiniz.

5. Ara Verin

Sadece bir makine olmadığınızı kabul edelim. İnsanların belirli sınırları ve eşikleri vardır. Bundan sonra mola vermeleri gerekir. Bu nedenle, işler kötüleştiğinde kendinizi bir mola vermekte tereddüt etmeyin.

Zihninizin barış içinde düşünmesine izin verin ve daha iyi bir strateji veya sonuç ile ortaya çıkacaktır. Her gün küçük molalar vermekten, çektiğiniz bir şeyden önemli bir mola vermeye kadar kendinizi önemli hissetmeye devam edin.

Sonuç Olarak:

Akıl sağlığı ve cilt bakımının yakından ilişkili olduğu şu ana kadar açıktır. Birini geliştirirseniz, diğeri kendini geliştirir. Cildinizin sağlığı büyük ölçüde zihninizin durumuna bağlıdır. Zihinsel sağlığınızı fiziksel sağlığın üzerinde bile en üst önceliğiniz yapın. Çünkü psikolojik olarak sağlıklı olmadığınız sürece, fiziksel sağlığınız pek yardımcı olmaz. Düşünmeyi bırak, yapmaya başla çünkü top senin sahanda.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status