Vulva Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Vulva Kanseri Nedenleri

Vulva kanseri vakalarında çoğunlukla neden belirli olmasa da; genel olarak hücre DNA’sında mutasyonlar geliştiğinde kanserin başladığı bilinmektedir. Bu hücre değişiklikleri, hücrelerin hızla ve kontrol dışı büyüyüp, bölünmelerine neden olur. Bu hücreler, normal hücreler ölürken hayatta kalırlar. Birikerek tümör oluşturan hücreler, yan dokulara istila edebilirler ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilirler.

Vulva kanserinin kesin nedenleri bilinmemekle birlikte, bir kadında vulva kanseri gelişme riskini artırabilecek bazı faktörler tespit edilmiştir. Bununla birlikte, bu risk faktörlerinden bir veya daha fazlasına sahip olmak, her kadında vulva kanserinin gelişeceği anlamına gelmez.

Yaşın ilerlemesi: Vulva kanseri riski yaşla birlikte artar. Bununla birlikte, her yaşta ortaya çıkabilir. Ortalama tanı yaşı 65’dir.

İnsan papilloma virüsü (HPV): HPV cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olup, vulva kanseri ve serviks kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türü riskini arttırır.

Sigara kullanımı: Sigara kullanmak, vulva kanseri riskini arttıran bir etkendir.

Ayrıca Bakınız: Vulva Kanseri Belirtileri

Vulvada prekanseröz hastalık geçmişi: Vulvar intraepitelyal neoplazi, vulva kanseri riski artıran prekanseröz bir etkendir.

Liken skleroz: Vulva derisinin incelmesi ve kaşınmasına neden olan bu rahatsızlık, vulva kanseri riskini de arttırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status