Zayıfladıktan Sonra Kilomu Nasıl Korurum?

Diyet yaparak hedeflemiş olduğunuz kiloya ulaştıktan sonra, önemli olan bu ideal kilonuzu korumanızdır. Bildiğiniz gibi, pek çok insan kilo verdikten bir süre sonra eski kilolarını tekrar geri almaktadır. Hatta vermiş olduğu kiloların çok daha fazlasını alan kişiler de görüyoruz. Bu nedenle, zayıfladıktan sonra da beslenmenize dikkat etmeniz ve egzersiz yaparak formunuzu korumanız gerekir.

En nihayetinde uzun süredir kurtulmak istediğiniz kilolarınızdan sonunda kurtulduysanız ve yeniden kilo alma endişeniz varsa; yazımızın devamında yer alan yöntemleri ciddiye almalısınız. Bir zayıflama programı uyguladıktan sonra hemen ardından yine eskisi gibi düzensiz beslenme alışkanlıklarına geri döndüğünüz takdirde, vermiş olduğunuz kiloları tekrar çok kısa sürede geri alma ihtimaliniz vardır. Verilen kiloların kalıcı olması bireyler için zor olabilir. Bu nedenle kilo verdikten sonra kilonuzu korumak için de çaba göstermeniz önemlidir. Daha kalıcı kilo vermek ve sabit bir kiloda kalmak için diyetisyen kontrolünde zayıflama programı takip etmenizi öneriyoruz. Bu sayede size uygun bir diyet ve egzersiz programı ile birlikte kilolarınızdan daha kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: 15 Günde Nasıl Hızlı Kilo Verilir?

Hayatınızda ilk defa diyet yaparak kilo verdiyseniz, uygulamış olduğunuz diyet programı sonrası yaşanan stres, çok daha fazla yemek yeme isteğine sebep olabilir. Kahvaltı öğününü kesinlikle atlamayın. Günün en önemli öğünüdür. Bunun yanı sıra diyet sonrasında spor salonuna yazılın ya da evde egzersiz yaparak formunuzu koruyun. Zayıfladıktan sonra hareketsiz kalmayın. Aktif olun, bol bol yürüyün.

Beslenme

Diyet sonrasında eski beslenme alışkanlıklarınıza döndüğünüz takdirde, tekrar kilo almanız büyük olasılıktır. Zayıflamakta amaçlarınızdan biri de sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak olmalıdır. Eğer dengeli ve sağlıklı beslenirseniz, formunuzu koruyabilirsiniz. Yine hafif ve sağlıklı gıdalara  sofranızda yer vermeyi ihmal etmeyin.

Spor yapın

Şikayetçi olduğunuz fazlalık kilolarınızdan kurtulduktan sonra, tekrar kilo alıp şişmanlamamak için en garanti yöntem spor yapmaktır. Haftada bir defa bile spor yapmak ya da evde düzenli basit egzersizler yapmak yeniden kilo almamanıza yardımcı olur. Asansöre binmek yerine merdiven çıkın. Bol bol yürüyüş yapın.

Kötü alışkanlıklar

Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları hayatınızdan mutlaka çıkarın. Bu kötü alışkanlıklar bireylerin yeniden kilo almasına sebep olabilmektedir. Tabi, alkollü içecekler arasında şarap istisna olarak bilinir. Şampanya içmek ise; kişilerin iştahını açar.

Stres

Stres, sağlığımızın en büyük düşmanlarından biridir. Hatta günümüzde obezitenin de risk faktörlerinden biri olarak gösterilir. Stresli bir yaşam daha fazla ve daha sağlıksız beslenmeye neden olabilir. Diyet sonrası yaşayacağınız herhangi bir stresli olay tekrar iştahınızın açılmasına ve atıştırmalıklara saldırmanıza sebebiyet verecektir. Özellikle hayatınızda bir şeylerin normal gitmemesi, bazı sorunların olması yeniden kilo alımını tetikleyebilir. Formda kalmak istiyorsanız, stresten uzak durmak ve stresi kontrol altına almak için elinizden geleni yapın ve tüm bu hususlara dikkat edin. Sizi strese sokan ortam ve kişilerden uzak durmaya çalışın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status