Ananas Suyunun Faydaları ve Kadınlara Sağladığı Yararlar

Ananas, pek çok faydası olan bir tropikal meyvedir. Kanserle savaşmak, bağışıklığı arttırmak, kalp sağlığını iyileştirmek ve kan basıncını düzenlemek gibi. Bu meyve, lif, antioksidanlar, mineraller ve vitaminlerle dolu bir güç merkezidir ve bromelain (ananas gövdelerinden elde edilen bir enzim özütü) olarak adlandırılan bir enzim içerir. Bu tropikal meyvenin neden bu kadar besleyici ve sağlıklı olduğunu keşfetmek ve söylentilerin doğru olup olmadığını öğrenmek için bizi takip etmeye devam edin.

Ananas Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ananas’da bulunan bromelain enzimindeki anti-inflamatuar özellikler

Ananas, proteinleri sindiren ve antienflamatuar özelliklere sahip bir enzim olan bromelain içerir. Bromelain, kanın pıhtılaşmasını önlemede ve şişlik, morarma ve diğer spor yaralanmalarını azaltmada faydalıdır. Ayrıca hasarlı ve ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olan bir temizleyici enzim olarak da adlandırılır.

Kanseri baskılayan antikanser ajan

Ananas, her ikisi de kansere bağlı olan oksidatif stresi (serbest radikaller ve vücudunuzdaki antioksidanlar arasındaki dengesizlik) ve iltihabı azaltan bileşikler içerir. Ananas suyunda bulunan bromelain enzimi, bazı kanser hücrelerinde hücre ölümünü uyarır ve beyaz kan hücresi (WBC) işlevine yardımcı olur.

Katarakt önleme

Ananas’ta bulunan C vitamini, antioksidanlar, manganez ve potasyum gibi mineraller, görmeyi engelleyebilecek merceğin bulanıklığı olarak bilinen katarakt riskini azaltır. Hücre hasarıyla mücadeleye yardımcı olur ve yaşlı insanları etkileyen bir göz hastalığı olan makula dejenerasyon riskini azaltır.

Aynı zamanda iyi bir beta karoten kaynağıdır (bitki ve meyvelerde büyük miktarlarda bulunan güçlü renkli kırmızı-turuncu pigment) – iyi göz sağlığı için önemli bir gereksinimdir.

Ananas suyu doğurganlık avantajlarına sahiptir

Ananas suyunda bulunan manganez enziminin erkeklerde sperm hareketliliğini ve kalitesini ve kadınlarda doğurganlığı arttırdığı bulunmuştur. Meyvede bulunan bromelain adı verilen enzim implantasyona yardımcı olur.

Meyve suyu ayrıca doğurganlığı artıran bakır, çinko, Niasin, Pantotenik asit, beta-karoten ve folat içerir. Bu nedenle, gebe kalmak isteyen kadınlar Ananas suyu içmelidir.

Kan basıncını ve hipertansiyonu düzenler

Ananas suyu, yüksek kan basıncını normalliğe ayarlamak için gerekli olan sodyum ve potasyum içerir.

Koliti tedavi eder

Ananas, kolonun şişmesini ve iltihaplanmasını hafifleterek gün geçmesini kolaylaştırarak kolit adı verilen gastrointestinal bir durumu tedavi edebilen bir anti-enflamatuar enzim olan bromelain’e sahiptir.

Ayrıca Bakınız: Antioksidan Zengini Olan 6 Kırmızı Meyve

Beslenme güç merkezi

Sulu, lezzetli keskin ve tatlı olan Ananas, A, C, E ve K vitaminleri, Bakır, Çinko, potasyum ve kalsiyum, elektrolitler ve Karoten gibi fito-besinler içerir. Ananas suyu ayrıca tiamin olarak adlandırılan iyi bir B vitamini kaynağıdır. Bu da vücudun karbonhidratları enerji olarak kullanmasını sağlar ve enerji üretiminin merkezinde bulunan enzimatik reaksiyonlarda bir kofaktör görevi görür.

Sulu parçalar ayrıca vücuttaki serbest radikallere karşı savaşan ve hücre hasarını önleyen zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu antioksidanlar sizi koroner kalp hastalıkları, ateroskleroz, artrit ve çeşitli kanserler gibi hastalıklardan koruyabilir. Vitamin A ve Vitamin C cilt için de bir nimettir.

Yağ yakmaya yardımcı olur

Bu dikenli tropikal meyve, yağın bölünmesine yardımcı olan bromelain enzimi içerir. Ayrıca, çözünür lif içeriği, açlıği kontrol etmede yardımcı olan ve dolaylı olarak metabolizmayı ve kalori yakımını artırmaya yardımcı olan gecikmiş bir sindirim sürecine katkıda bulunur.

Ayrıca Bakınız: Elma ve Kayısı Maskesi Tarifi

Kabızlığın tedavisinde yardımcı olur

Ananas, bağırsak fonksiyonunu iyileştirmede, şişkinliği ve kabızlığı hafifletmede önemli bir rol oynayan bromelain gibi doğal bitki enzimleri içerir.

Bu mucizevi meyve, doğal sindirim sürecini kolaylaştırmakta faydalıdır. Yüksek lif içeriğine sahiptir ve bu nedenle kabızlığın iyileştirilmesinde doğal bir müshil görevi görür. Böylece dışkı oluşumuna ve yol boyunca daha iyi bağırsak hareketine yardımcı olur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status