Pikan Cevizi: Besin Değerleri ve Kalorisi

Pikan cevizleri kendi başlarına veya doyurucu bir sebze tarifinin bir parçası olarak yenildiğinde sağlıklı kuruyemişlerdir. Cevizler tipik olarak tatlılarla ilişkili olsa da, tuzlu yemeklerde de tadını çıkarmanın birçok yolu vardır.

Henüz ülkemizde pek bilinmese de sunulan çeşitli sağlık yararları ile, pikan cevizleri kolayca yeni favori atıştırmalık olabilir.

Ayrıca Bakınız: Pikan Cevizi Faydaları

Pikan Cevizinin Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 28 g pikan cevizi verilmiştir.

  • Kalorisi: 196
  • Yağ: 23g
  • Sodyum: 0mg
  • Karbonhidratlar: 4g
  • Lif: 2,7 g
  • Şekerler: 1.1g
  • Protein: 2.6 g

Karbonhidrat

Cevizler doğal olarak karbonhidrat bakımından düşüktür. 28 gr pikan yarısı sadece 4 gram karbonhidrat içerir, bunların çoğunluğu liflerden gelir.

Yağlar

Pikan cevizleri, 28 gr başına 20 gram olan yüksek yağlı bir kuruyemiştir. Neyse ki, pikan cevizlerindeki yağın büyük çoğunluğu kalp-sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitlerinden gelir. 28 gram porsiyon porsiyon başına sadece 1.7 gram doymuş yağ vardır.

Protein

28 gram pikan cevizi 2.6 gram protein sağlar.

Ayrıca Bakınız: Cevizin Besin Değerleri

Vitaminler ve Mineraller

Pikan cevizleri, E vitamini ve A vitamini gibi yağda çözünen birkaç vitamin içerirler. Ayrıca bazı B vitaminleri, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve çinko var.

Pikan cevizlerini çiğ veya kavrulmuş, tuzlanmış veya tuzsuz olarak satın alınabilir ve kabuklu veya kabuksuz olarak satın alınabilir. Ayrıca pikan unu gibi öğütülmüş pikan ürünlerini de bulabilirsiniz. Cevizli granülleri, satın alınabilen ince doğranmış fındıklardır. Cevizli tereyağı ve cevizli yağı da mevcuttur.

Kabuklu pikan cevizleri hasarsız ve solucan deliklerinden arınmış olmalıdır. Kabuğu sallayın, ağırlığını hissedin ve bir çıngırak dinleyin. Çıngıraklar içerideki fındıkların kuru olduğu ve taze olmadığı anlamına gelir. En iyi kabuklu cevizler boyutları için ağırdır.

Pikan Cevizi Depolama ve Gıda Güvenliği

Pikan cevizlerinin raf ömrünü uzatmak için buzdolabında veya derin dondurucuda hava geçirmez bir kapta saklayın. Pikanları bir teneke kutuda, kavanozda veya torbada satın alırsanız, son kullanma tarihini not edin ve açtıktan kısa bir süre sonra kullanmaya çalışın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status