Nektarin: Besin Değerleri ve Kalorisi

Nektarinler, hem genetik yapısında hem de beslenme profilinde şeftali ile neredeyse aynıdır. En belirgin farklılıklar derisi ve lezzetidir. Nektarinlerin ince, pürüzsüz bir derisi varken şeftali tüylerle kaplıdır. Nektarinlerin ayrıca biraz daha sıkı eti ve daha tatlı ekşi bir tadı vardır. Lezzetleri farklı olsa da, nektarin ve şeftali tariflerde sıklıkla yer değiştirilebilir.

Kalorisi düşük ve lif bakımından zengin olmasının yanı sıra, nektarinler iyi bir A vitamini, C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Bu besinler, gelişmiş metabolizma, sindirim ve kalp sağlığı açısından sağlık yararları sağlar.

Ayrıca Bakınız: Nektarin Faydaları

Nektarinin Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri yaklaşık 142g ölçülen bir orta nektarin için verilmiştir.

 • Kalori: 62
 • Yağ: 0,5g
 • Sodyum: 0mg
 • Karbonhidratlar: 15g
 • Lif: 2,4 g
 • Şekerler: 11g
 • Protein: 1.5 g

Karbonhidrat

Bir orta nektarin 15 gram karbonhidrat içerir, bu da onu düşük karbonhidratlı diyetler için uygun hale getirir. Nektarinlerdeki karbonhidratların çoğu basit karbonhidratlardan, yani şekerden gelir.

Nektarinlerde fruktoz, basit şekerlerin üçte birinden fazlasını oluşturur; geri kalanı glikoz ve sakarozdan oluşur. Yavaş yavaş basit şekere bölünen karmaşık karbonhidratların aksine, basit karbonhidratlar hızlı bir şekilde yakılır ve potansiyel olarak kan şekerinizi etkileyebilir.

Şeker içeriğine rağmen, nektarin, bir fincan şekersiz kepekli tahıl veya bir dilim kırık buğday ekmeğine paralel olarak, nispeten mütevazı bir glisemik indeks (GI) 43’tür. (55’in altındaki her şey düşük bir GI olarak kabul edilir.) Nektarinler ayrıca porsiyon başına 2.4 gram lif verir.

Yağlar

Nektarinler, porsiyon başına 1/2 gramdan az yağ içeren ve kolesterol içermeyen az yağlı bir besindir. Nektarinlerde az miktarda yağ, kalp açısından sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan oluşur.

Protein

Nektarinler, porsiyon başına sadece 1.5 gram veren, özellikle zengin bir protein kaynağı değildir.

Ayrıca Bakınız: Her Mutfakta Olması Gereken Süper Yiyecekler

Vitaminler ve Mineraller

Nektarinler orta miktarda temel vitamin ve mineral sunar. Uzmanlara göre, nektarinler, aşağıdaki besinlerin referans günlük alımının (RDI) sağlıklı bir oranını sağlar:

 • A Vitamini: RDI’nın %9.4’ü
 • C Vitamini: RDI’nın %13’ü
 • B3 Vitamini (Niasin): RDI’nın %6’sı
 • Bakır: RDI’nın %4’ü
 • Potasyum: RDI’nın %4’ü Nektarinler ayrıca önemli miktarda antioksidan beta-karoten (A vitamini için bir öncü) ve triptofan (niasin için bir öncü) sunar. Şeftali ile karşılaştırıldığında, nektarinlerde daha fazla bitki bazlı polifenol bulunur.

Nektarin Depolama ve Gıda Güvenliği

Nektarinleri aşırı olgunlaşmalarını önlemek için buzdolabında saklayabilirsiniz, ancak oda sıcaklığında yenildiklerinde en lezzetli ve en suludurlar. Nektarinlerinizi aşırı olgunlaşmadan önce yiyemiyorsanız, yıkayın, çukuru çıkarın, dilimler halinde kesin ve bir dondurucu torbasında dondurun.

Nasıl hazırlanır?

Nektarinler kendi başlarına yenir veya bir avuç kuruyemiş veya tohumla eşleştirilir. Ayrıca salata, krep, yoğurt, süzme peynir, dondurma ve sıcak tahıllar için harika bir ilave lezzettir.

Nektarinleri ince doğrayıp lezzetli meyveli salsa için kişniş, limon suyu, doğranmış kırmızı soğan ve tatlı biber sosu ile karıştırabilirsiniz. Smoothies’e doğranmış nektarin eklemeyi deneyin veya şekersiz bir tatlı için hafifçe pişirin ve püre edin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status