Kivinin Sağlık İçin 5 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Sağlık açısından bakıldığında, kivi hakkında hoşlanmayacak çok şey yoktur. Bir sürü antioksidan ve lifle, kivilerin çeşitli sağlık yararları vardır.

Ayrıca Bakınız: Kivi Besin Değerleri

Kivi Yemenin Yararları

Demir Eksikliği Anemisinin Yardımının Önlenmesi!

Kivi kendisi önemli bir demir kaynağı değildir, ancak C vitamininin en doğal kaynaklarından biridir. C vitamini demirin emilimini önemli ölçüde artırır ve demir eksikliklerini etkili bir şekilde önler.

Muz ile iki kivi eşleştirilmiş demirle güçlendirilmiş kahvaltılık gevrek alımını karşılaştıran bir çalışmada, kivi grubu serum ferritin düzeylerinde artış gösterdi.

Ayrıca Bakınız: Anemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Soğuk Belirtilerin Süresini Kısaltabilir

Sağlıklı yaşlı yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, kivilerin soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının süresini ve yoğunluğunu kısaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Günde dört kivi yiyen katılımcılar, solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili daha az şiddetli tıkanıklık ve boğaz ağrısı bildirdiler. Kivi grubu ayrıca semptomların kontrol grubuna göre daha hızlı iyileştiğini belirtti.

Ayrıca Bakınız: Kivi Diyeti İle Hızlı Zayıflama

Kalp Sağlığını Destekler!

Kivi doğal olarak sodyumda çok düşüktür ve iyi bir potasyum kaynağıdır. Bu, kan basıncını düşürmek için kazanan bir elektrolit kombinasyonudur. Kivi (ve diğer meyve ve sebzeler) içindeki folat da daha düşük inme riski ile ilişkilidir.

Ek olarak, kivi lif içeriği kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Özellikle tuzlu işlenmiş atıştırmalıklar yerine yemek planınıza kivi eklemek, kardiyovasküler sisteminizi korumanın harika bir yoludur.

Sindirim Sağlığını Geliştirir!

Kiviyi tek başına veya yemeklerle yemek, sağlıklı sindirimi çeşitli şekillerde destekler. Kivi, düzenlilik için iki temel besin olan çözünür ve çözünmez lif için iyi bir kaynaktır. Diyet lifi atıkların geçiş süresini azaltır, dışkı miktarını arttırır ve sindirime yardımcı olan sağlıklı bağırsak bakterilerini destekler.

Kivi ayrıca aktinidin enzimini içerir. Aktinidin, mide ve ince bağırsaklarda protein sindirimini artırır. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) olan insanlar için kivi, düşük FODMAP gıda olarak kabul edilir, yani semptomları tetikleyebilen meyve şekerlerinde düşüktür.

Yara İyileşmesine Yardımcı Olur!

Kivilerdeki en yaygın mikrobesinler, her ikisi de yara iyileşmesinde önemli bir rol oynayan C vitamini ve K vitaminidir. C vitamini, cildin yapısal bir bileşeni olan kolajenin öncüsüdür. Ayrıca vücudun doğal onarım mekanizmalarına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Aşırı kanamayı önlemek için, K vitamini zamanında kan pıhtılaşmasını teşvik eder. K vitamini ayrıca kemik gücü ve kırık önleme ile ilişkilidir.

Alerjiler

Kivi, şeftali ve elma ile birlikte daha yaygın meyve alerjilerinden biridir. Kivi alerjileri bazen polen, lateks veya diğer meyvelere alerjilerle ilişkilidir. Hafif semptomlar arasında deri döküntüleri ve ağız, dudaklar ve boğazda kaşıntı veya şişme olabilir. Daha ciddi kivi alerjileri ile kalp çarpıntısı veya anafilaksi mümkündür. Kivi alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız test için bir alerjene başvurun.

Kivinin Zararları ve Yan Etkileri

Kivi, özellikle günde birkaç kez yerseniz, iyi bir K vitamini kaynağıdır. K vitamini kanın pıhtılaşmasını teşvik eder ve kan incelticilere müdahale edebilir. Kan inceltici ilaç reçete edilen K6 vitamini yüksek gıdaların tutarlı bir şekilde alınmasını sağlamalıdır. Bu, reçete ettiğiniz ilaç dozajının etkili bir şekilde çalışmasını sağlar.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status