Tavuk Göğsü: Besin Değerleri ve Kalorisi

Tavuk göğüs eti harika bir yağsız protein kaynağıdır (çok fazla eşlik eden yağ içermeyen protein). Yeterli protein yiyen insanların kas kütlesini sürdürme ve sağlıklı bir metabolizmayı koruma olasılığı daha yüksektir.

Tavuk göğsü çok yönlü ve nispeten ucuz olduğundan, dengeli ve sağlıklı bir beslenme planına dahil etmek için yararlı bir besindir.

Ayrıca Bakınız: Tavuk Göğsü Faydaları

Tavuk Göğsünün Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 85 gramlık bir kemiksiz, derisiz ızgara tavuk göğsü porsiyonu için verilmiştir. Ticari olarak paketlenmiş birçok tavuk göğsünün85 gramdan çok daha büyük olduğuna dikkat edin. Yani tek bir tavuk göğsü yerseniz, muhtemelen tek bir porsiyondan daha fazla yiyorsunuzdur.

  • Kalori: 128
  • Yağ: 1,80g
  • Sodyum: 44mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 26g

Ayrıca Bakınız: Tavuk Etinin Besin Değerleri

Karbonhidrat

Tavuk göğsü şeker veya nişasta içermez (ekmek veya baharatlarla hazırlanmadıkça), bu nedenle karbonhidratları yoktur. Tavuk göğsünün tahmini glisemik yükü sıfırdır.

Yağlar

Derisiz tavuk göğsü 3 gramdan az az miktarda yağ içerir. Çoğunlukla doymamış yağdır (derisiz tavuk göğsünün 85 gr bölümünde 1 gramdan az doymuş yağ vardır).

Derili tavuk göğsünde, yağ, kalori ve protein sayıları daha yüksek olacaktır. 85g)porsiyon derisi ile kavrulmuş, ızgara veya pişmiş tavuk göğsü 166 kalori, 6.6 gram yağ ve 25 gram protein sağlar.

Protein

Tavuk göğsü iyi bir yağsız protein kaynağıdır. Et yiyen insanlar için tavuk tüketmek, vücudunuzun bazı protein ihtiyaçlarını çok fazla yağ tüketmeden karşılamanın basit bir yoludur. Seçtiğiniz pişirme yöntemine bağlı olarak, tavuk göğsü de doğal olarak sodyumda düşüktür.

Vitaminler ve Mineraller

Tavuk göğsü çok iyi bir selenyum, fosfor, B6 vitamini ve niasin kaynağıdır.

Tavuk Göğsü Depolama ve Gıda Güvenliği

Çiğ tavuk, Campylobacter ve Salmonella gibi hastalıklara neden olabilecek bakterileri barındırabilir. Tavuğu iyi pişirmek bakterileri öldürür, ancak hazırlık sırasında çiğ etin güvenli bir şekilde kullanılması önemlidir. Çiğ tavuğu asla yıkamayın veya durulamayın ve çiğ tavuğu kullandıktan sonra daima elleri, eşyaları ve yüzeyleri iyice temizleyin.

Hem pişmemiş hem de pişmiş tavuk, birkaç gün saklanacağı buzdolabında tutulmalıdır. Artık tavukları servis yapıldıktan sonra iki saat içinde soğutun veya dondurun. Çiğ ve pişmiş tavuklar da dokuz aya kadar dondurulabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status