Anjiyo Hastası Ne Yemeli?

Anjiyo ameliyatı sonrası en az öncesi kadar önemlidir. Kişinin sağlıklı adımlarla iyileşmesi için beslenme düzenine dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle ameliyattan önce kalp rahatsızlıklarına meydan veren beslenme absürtlükleri terk edilmeli, bunun yerine daha doğal ve sağlıklı perhizler uygulanmalıdır.

Anjiyo Hastaları ve Beslenme Sorunu

Anjiyo ameliyatı sonrası kişinin tamamen iyileşmesi hemen mümkün olmaz. Belli bir süreç gerektiren bu durum, anjiyo sonrası tedavi sürecinde de önemlidir. Eğer sağlıklı beslenir bunun yanında doktorunuz tarafından belirtilen egzersizleri yerine getirirseniz kendinizi toparlamanız çok daha kolay olur. Aksine zarar veren besinleri daha çok tüketirseniz bu durum sağlığınız için daha büyük tehditler oluşturacaktır.

Anjiyo, kişilerin beslenme düzenlerine dikkat etmemelerine bağlı olarak geldikleri noktalardan biridir. Kalp ve damar sağlığını göz önünde bulundurmadan, kötü beslenen kişiler sonunda bu durumla karşı karşıya gelmektedir.

Anjiyo Hastaları Neler Tüketmelidir?

Anjiyo tedavisi ile kişinin yaşam değişikliği kaçınılmazdır. Sabah kahvaltılarına yulaf ilave edilmeli, lifli sebzelerin tüketimi arttırılmalıdır. Özellikle doktor diyetinin dışına çıkılmamalı bununla beraber asla alkol ve sigara alınmamalıdır.

Anjiyo hastaları, haftada 2 gün balık yemeli, keten tohumu ve kabak çekirdeği yemeğe özen göstermelidir. Süt ve süt ürünlerini devamlı yiyebilmeli ancak süt ve yoğurdun az yağlı olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanında peynir yerken aşırıya kaçılmamalıdır. Tuz oranı yüksek olan peynirlerden uzak kalınmalıdır.

Anjiyo hastaları akşam yemeklerinde salçalı ve yağlı yemeklerden uzak kalmalıdır. Bu nedenle daha çok haşlanmış sebzeler tüketilmelidir. Et ve et ürünleri ise yağ yerine ızgarada kızartılmalıdır.

Anjiyo Hastalarının Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

Anjiyo sonrası kişilerin yeme konusunda hassasiyet göstermeleri önemlidir. Bu nedenle doktor tavsiyeleri göz önünde bulundurularak beslenme çizelgeleri hazırlanmalıdır. Anjiyo sonrası sağlıklı ve düzenli beslenme esas alınmalıdır.

Kişilerin güne kahvaltıyla başlamaları sağlıkları açısından önemlidir.  Anjiyo hastalarının kahvaltı konusunda ekstra dikkat etmeleri gerekmektedir. Kahvaltıda ihtiyaç duydukları tüm besin grubunu temin etmeye özen göstermeleri önemlidir. Bunun yanında hastanın gün içinde bağışıklık sistemini güçlendirecek besinleri alabilmesi esastır. Tüm besin gruplarını alması gereken kişi, belli saat aralıklarına bağlı kalmaya özen göstermelidir. 3 saatten fazla aç kalmamalı, doktorunun yasakladıklarını asla tüketmemelidir.

Anjiyo Hastaları Ne Yemeli?

Anjiyo tedavisi süresince kişi ne yediğine dikkat etmeli, yasaklanan hiçbir besini tüketmemelidir. Bilhassa zeytinyağı tüketmeye özen göstermeli, ekmek yiyorsa buğdaylı ve tahıllı yemelidir. Anjiyo hastalarının haftada 3 gün bakliyat tüketmesi bununla beraber hemen her gün yumurta yemesi gerekmektedir.

Beslenme düzeninde dengeli davranması gereken hasta; lifli gıdalar tüketmeye, potasyum oranı yüksek olan meyveler yemeye özen göstermelidir. Bununla beraber meyve tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerektiği özellikle bilinmelidir. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi meyvelerin fazlası da zararlıdır. Bu nedenle özellikle anjiyo sonrası bu konuda dikkat edilmelidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status