Anjiyo Sonrası Kolda Uyuşma Olur Mu? Normal Mi?

Anjiyo sonrası vücutta bazı semptomlar ortaya çıkabilmektedir. Bu semptomlardan bazıları birkaç gün içinde geçerken bazıları biraz daha kalıcı olabilir. Kanama, morarma ve şiddetli ağrı gibi sorun teşkil eden semptomlar olduğu gibi uyuşma, sancıma ve kızarıklık gibi hafif semptomlar da görülebilir.

Anjiyo Sonrası Görülen Semptomlar

Anjiyo ameliyatı sonrası vücudun bazı bölgelerinde farklı komplikasyonlar görülebilir. Kısa süre içinde geçen komplikasyonlar ortaya çıkabileceği gibi uzun süre kalıcı olanlar da olabilir. Bilhassa morarma, kanama ve nefes darlığı gibi olumsuz yan etkiler görülmesi kişinin iyileşme sürecine etki etmektedir. Hasta, anjiyo ameliyatı sonrası hastaneden çıkarken neler yaşayabileceği konusunda bilgilendirilmelidir. Yeterince bilgilendirilmemesi durumunda yaşadıkları psikolojisini de etkileyecektir.

Anjiyo sonrası görülen semptomlar bilek ya da kasık ameliyatına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Anjiyo Sonrası Kolda Uyuşma Olur Mu?

Anjiyo tedavisi ile beraber kişinin bazı bölgelerinde ağrı, uyuşma, morarma görülebilir. Bu bölgeler ameliyatın yapıldığı kısma bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bilekten yapılan işlem, bu bölgede ağrı ve morarma ortaya çıkarabilir. Bilekten yapılan anjiyo genellikle bilek ile omuz arasında ağrıya neden olmaktadır. Bunun dışında uyuşma da kendini gösterebilir. Ağrıya nazaran daha az görülen uyuşmalar, kan dolaşımıyla paralel olarak ortaya çıkmaktadır.

Anjiyo tedavisi ile meydana gelen uyuşma, kol egzersizleri ile aşılabilir fakat kolunuzu zorlamamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Anjiyo Sonrası Kol Uyuşmaları Normal Mi?

Anjiyo sonrasında açılan damar bölgelerinde anormallikler ortaya çıkabilir. Bu anormalliklerden en tehlikelisi kanama ve nefes darlığıdır. Çok nadir görülen bu iki semptomu, morarmalar takip eder. Genellikle kol ve bacaklarda meydana gelen morarmalar ise uyuşma ile son bulabilir.

Kolda meydana gelen uyuşmalar, anjiyo sonrası normal kabul edilir. Bölgesel olarak hissizleşme şeklinde ortaya çıkan sorun, kısa süre içinde geçmelidir. Aksi halde doktor müdahalesi gerekebilir. Uzun süren uyuşmalar, kan dolaşımı ya da damar sorunu olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle uyuşuklukları takip etmeli, ne sıklıkla ortaya çıktığını bilmelisiniz. Kan dolaşımında ameliyat bölgesinin yeri oldukça önemlidir. Anjiyo, kasıktan ya da bilekten yapıldığında uyuşukluk semptomları farklı sıklıkta görülebilir.

Anjiyo Sonrası Ağrı ve Uyuşmalar

Anjiyo sonrası vücutta görülen geçici semptomlar arasında uyuşma ve ağrılar vardır. Bilhassa ağrı sorunu, doktorunuz tarafından verilen ilaçla kontrol altına alınabilir. İlaç kullandığınız halde geçmeyen, şiddetli ağrılar söz konusuysa bu durumda doktorunuza danışmanız çok daha uygun olacaktır.

Görülen bir diğer semptom ise uyuşukluklardır. Bacaklarda kola nazaran daha sık görülen uyuşmalar, yaklaşık 7 gün içinde son bulmaktadır. Bölge bölge kendini hissettiren uyuşma, uzun süreli olursa farklı bir sorunun işareti olabilir.

Kolda görülen uyuşukluklar ise daha çok damarların neden olduğu uyuşukluklardır. Çok zorlamamak ve ağır kaldırmamak şartıyla mini egzersizler yapmanız kolunuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status