Anjiyoda Takılan Stentin Faydaları

Kalp damar hastalıkları içerisinde en çok rastlanan kalp rahatsızlıkları içinde kalp damar darlığı gelmektedir. Kalp damarlarındaki sertleşme ve tıkanıklık sonucu bu darlık oluşur. Bu darlığı açmak ve kalp damarlarını eski haline dönüştürmek için anjiyo işlemi genelde uygulanır. Anjiyo işlemi hem kapalı damarları açmak için hem de açık olan damarları kapatmak için de uygulanan bir yöntemdir.

Kapalı olan damarları açmak için uygulanana anjiyo işleminde bu tıkanıklık ve sertliğin tekrar olmaması için ve bu damarların yeniden kapanmaması için doktor tavsiyesiyle stent takma işlemi yapılır. Kalp damar duvarına takılan bu stent kişinin sonraki dönemlerde kalp damarlarının yeniden kapanmasını önlemek amacıyla yapılan bir işlemdir.

Stent Nasıl Takılır ve İşe Yarar Mı?

Kalpteki damarlarının yeniden kapanmasını önlemek amacıyla anjiyo işleminde stent takılması işlemi yapılır. Kalp damar duvarına takılan stent, çok ince metalik tellerle kaplı olan silindir bir maddedir. İhtiyaca göre değişik boyutlarda olabilir. Bu madde damarda darlık olan yere direk olarak yerleştirilir. Bu sayede darlık olan yerde balon şişme yöntemi uygulanır ve darlık bu yöntem ile genişler.

Stent uygulaması ile daralan damarlar genişler ve eski halini almaya çalışır. Bu yöntemin genelde işe yaradığı düşünülür. Bu sayede yapılan basınç neticesinde daralan damarlar genişler ve kalpte kan akışı daha sağlıklı bir şekilde işlemeye başlar.

İlaçlı Stentler Uygun Mudur?

Stent uygulamasında normal stent yerine ilaçlı stentler de tercih edilebilir. Ancak anjiyo işlemi uygulaması içinde yer alabilen bu uygulama bazı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Örneğin bu ilaçlı stent uygulamasının uzun süre ihmal edilmeden kullanılması gereklidir. Bazı durumlarda damarlarda ani tıkanma durumlarının yaşanmasına neden olabilir. Düzenli kullanılmadığı takdirde damarlarda pıhtılaşma ve tıkanma yaşanabilir. İlaçlı stentlerin süresi uzundur.

Normal stentler ise birkaç ay gibi kısa sürede kullanılır. Üstelik normal stentler ilaçlı stentlere göre çok daha ucuzdur. Bu açıdan stent kullanımında ilaçlı stent yerine normal stent kullanılması daha uygundur. Anjiyo sırasında en uygun olan stent uygulaması normal stent uygulamasıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status