Armut Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Armut Besin Değerleri ve Sağlık Faydaları

Armut, lifle dolu, kalorisi düşük ve C vitamini de dahil olmak üzere antioksidanlarla dolu tatlı ve lezzetli bir meyvedir. Avrupa ve Batı Asya’ya özgüdür ve antienflamatuar, diüretik ve anti-hiperglisemik halk ilaçlarında kullanılmıştır. Çin’de 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılır. Çalışmalar, inme ve bazı kanserlerden korunma gibi araştırma destekli sağlık yararları da olduğunu gösteriyor.

Armut: Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri bir orta armut (178g) için verilmiştir.

  • Kalori: 101
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 1.8mg
  • Karbonhidratlar: 27g
  • Lif: 5.5g
  • Şekerler: 17g
  • Protein: 0.6g

Karbonhidrat

Orta boy bir armutta neredeyse 6 gram (önerilen günlük miktarın %22’si) içeren, çözünmeyen liflerin harika bir kaynağıdır. Lif, bağırsak düzenliliğini artırmaya yardımcı olan ve kötü kolesterolü azaltabilen karbonhidratın sindirilemez parçasıdır.

Armutlar, früktoz ve diğer şekerler bakımından zengindir. Bununla birlikte, düşük glisemik indeksi 38 ve glisemik yükü 4.4’tür.

Yağ

Armut hem doymuş hem de doymamış yağ içerir.

Protein

Armut çok az protein içerir ve tüm esansiyel amino asitlerin tam bir kaynağı değildir, ancak eser miktarda amino asit lösin, lizin ve glutamik asit içerir.

Vitaminler ve Mineraller

Armut, günlük değerin yaklaşık %13’ünü içeren iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bir armut, önerilen günlük bakır miktarının yaklaşık %6’sını ve önerilen günlük potasyum miktarının %6’sını içerir. Armut kabuğu, lifinin büyük bir kısmının yanı sıra yüksek miktarda besin maddesinin bulunduğu yerdir. Bu yüzden bu meyveyi kabuklarıyla soymadan yemek en iyisidir.

Bakır, sağlıklı beyin ve sinir sistemi işlevinin yanı sıra vücutta bağ dokusu oluşumu için önemlidir. Potasyum kas fonksiyonunu ve sinir sistemi iletişimini destekler.

Armut Çeşitleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilen armutların çoğu Washington ve Oregon’da yetiştirilmektedir. Anjou, Bartlett, Bosc, Comice, Concorde, Forelle, Fransız ve Seckel armut gibi birçok çeşit var. Boyut, şekil, cilt rengi ve doku bakımından farklılık gösterirler, ancak besin değeri açısından farklılık göstermezler.

Asya armutları diğer armutlardan daha yuvarlak ve keskindir; daha çok görünüş ve doku olarak elma gibidirler, ancak armut gibi tadı vardır. Bu armutların diğer armutlardan biraz daha fazla lif ve C vitamini ve biraz daha az kalori var.

Konserve armut şurubu, meyve suyu veya su içinde paketli şekilde satılmaktadır. İlave şeker ve karbonhidrat tüketimini azaltmak için, suda konserve armutları seçin.

Bazı “armut” aslında armut değildir. Örneğin dikenli armut kaktüslerdir. Hem kaktüsün çarkı hem de meyvesi yenilebilir. Belki de avokado şekli ve engebeli, koyu yeşil kabuğundan dolayı “avokado armut” veya “timsah armut” olarak anılan avokadoları duyabilirsiniz. Ancak bunlar gerçek armut değildir.

Armut Ne Zaman Toplanır?

Çoğu armut sonbaharda veya kışın hasat edilir, ancak yıl boyunca süpermarketlerde bulunur. Taze armut seçerken, kökün etrafında biraz verilmiş, ağır ve sert hissettiren meyveler arayın.

Armut Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Olgunlaşmamış armutları birkaç ay buzdolabında veya olgunlaşırken birkaç gün oda sıcaklığında tutabilirsiniz. Olgunlaştıktan sonra, oda sıcaklığında sadece birkaç gün süreceklerdir. Raf ömrünü buzdolabına koyarak uzatabilir ve üç ila beş gün boyunca saklayabilirsiniz.

Taze armutların dondurulması tavsiye edilmez, çünkü meyve suyu ve lifler çözdürme işleminde ayrılacaktır ve sonuçlar arzu edilmez. Bununla birlikte, pişmiş veya işlenmiş bir armutun dondurulması (armut sosu gibi) işe yarayacaktır. Dondurmadan önce püre armutunu sıkıca kapatılmış bir kaba yerleştirin.

Armut Nasıl Tüketilir?

Armut çok yönlü bir meyvedir. Çiğ, haşlanmış veya fırında yenebilirler. Salatalarda doğranmış, kabak veya kök sebzelerle kavrulmuş, çorba yapmak için püre halinde veya bir smoothie’ye karıştırılmış şekilde bu meyvenin tadını çıkarın.

Armut meyvesini dolgulu, lif açısından zengin bir atıştırmalık yapmak için yoğurt, az yağlı peynir veya kuruyemiş gibi bir porsiyon proteinle eşleştirin.

Armudun Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Birçok meyve ve sebze gibi armut da lifleri ve antioksidanları nedeniyle sağlık avantajları sunar.

Hücreleri Onarmaya Yardımcı Olur!

Bir orta boy armut yaklaşık 8 miligram C vitamini içerir. Bu vitamin, hücre büyümesi ve onarımı için olduğu kadar oksidatif hasarı önlemek için de önemlidir. C vitamininin bağışıklığı arttırdığı, kesiklerin ve çürüklerin iyileşmesine yardımcı olduğu ve hatta bulaşıcı hastalıklara karşı koruduğu gösterilmiştir.

Ek olarak, armut kabuğu antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip flavonoidler, fenolikler ve triterpenler içerir.

Diyabet Riskini Azaltabilir!

Bazı araştırmalar, elma ve armutlardaki fitotonal maddelerin özel kombinasyonunun insülin duyarlılığını artırmaya ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

İnme Riskini Azaltır!

Araştırmalar, meyve ve sebze tüketimi ile düşük inme riski arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bir çalışma, 10 yıl boyunca yaklaşık 75.000 İsveçli kişiyi takip etti ve özellikle daha fazla elma ve armut yiyen insanların ve daha yeşil, yapraklı sebzeler yiyen kişilerin inme teşhisinin daha az olası olduğunu buldu.

Benzer şekilde, 20 çalışmanın 2014 analizi, meyve ve sebze tüketiminin inme, özellikle narenciye, elma ve armut ve yapraklı sebzelere karşı koruyucu olduğu sonucuna varmıştır.

Bazı Kanserlere Karşı Koruyabilir!

Armutlardaki antioksidan bileşikler, oral ve laringeal, özofagus, kolorektal, meme, yumurtalık ve böbrek kanserleri de dahil olmak üzere bazı kanserlerin riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Kronik Hastalık Riskini Azaltır!

Tok hissetmenize yardımcı olmanın yanı sıra (sağlıklı kilo yönetimine yardımcı olabilir), armut gibi lifli tüm yiyecekleri yemek sindirim sağlığını iyileştirebilir ve koroner kalp hastalığı, felç, hipertansiyon, diyabet ve bazı gastrointestinal hastalıklar geliştirme olasılığını azaltabilir.

Akşamdan Kalma Belirtilerini Hafifletebilir!

Armut, halk tıbbında akşamdan kalmaları tedavi etmek için kullanılmış ve aslında en az bir küçük çalışma, Asya armut suyunun, konsantre olma sorunu ve ışığa ve sese duyarlılık gibi bazı akşamdan kalma belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Alerjiler

Armutlara karşı gıda alerjileri çok nadir olmakla birlikte, huş-polen alerjisi olan kişiler, proteinlerdeki benzerlik nedeniyle armutlara oral alerji geliştirebilir. Bu huş-meyve sendromunun belirtileri ağızda ve boğazda lokalizedir ve genellikle çiğ armut tükettikten beş ila 15 dakika sonra içinde ortaya çıkar. Armutları pişirmek, bu durumdaki insanlar için yemeklerini daha güvenli hale getirebilir.

Armut Yemenin Zararları ve Yan Etkileri

Armut, en fazla miktarda pestisit kalıntısı içeren geleneksel olarak yetiştirilen meyvelerden biri haline gelir. Mümkünse, organik armut satın alın veya yemekten önce iyice yıkayın.

Ayrıca armut, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve Crohn hastalığında sindirim semptomlarına neden olabilen FODMAP’lerde (fermente edilebilir oligo-, di-, mono-sakaritler ve polioller) yüksektir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status