Siyah Fasulye: Besin Değerleri ve Kalorisi

Siyah fasulye, proteinle paketlenmiş, hazır, ucuz bir baklagildir. Besleyici bir yemek planının lezzetli bir parçası olarak birçok farklı şekilde tadını çıkarabilirsiniz.

Siyah fasulye karbonhidrat bakımından yüksek olmakla birlikte, yavaş sindirilen ve sağlık yararları sağlayabilen dirençli nişasta ve lif formundadır. Burritodan keklere kadar her çeşit yemekte siyah fasülyenin tadını çıkarın.

Ayrıca Bakınız: Siyah Fasulye Faydaları

Siyah Fasulyenin Besin Değerleri

Yarım konserve siyah fasulye (120g) için aşağıdaki beslenme bilgileri verilmiştir.

  • Kalorisi: 109
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 461mg
  • Karbonhidratlar: 20g
  • Lif: 8.3g
  • Şekerler: 0.3g
  • Protein: 7g

Karbonhidrat

Siyah fasulye karbonhidrat bakımından yüksektir, ancak lif bakımından da zengindir (hem çözünür hem de çözünmez). Siyah fasulye şeker içermez. Bunun yerine, yavaş sindirilmiş karbonhidratlara ve dirençli nişastaya sahiptirler. Bu, siyah fasulye içindeki karbonhidratların yavaş yavaş glikoza dönüştürüldüğü ve bazılarının hiç sindirilmediği anlamına gelir.

Ayrıca Bakınız: Fasulyenin Yaşlanma Karşıtı Faydaları

Bir yiyeceğin glisemik indeksi, gıdanın kan şekeri düzeyinizi ne kadar etkileyebileceğinin bir göstergesidir. Siyah fasulyelerin glisemik indeksi, nasıl hazırlandıklarına bağlıdır. Siyah fasulyeleri ıslatıp kaynatırsanız, ortalama glisemik indeks 25’tir ve bu orta derecede düşüktür. Onları bir düdüklü tencere ile pişirirseniz veya konserve fasulye kullanırsanız, glisemik indeks 45 ila 65 arasındadır, bu da ılımlıdır. Glisemik yük hem glisemik indeksi hem de sunum boyutunu dikkate alır. Yarım fincan pişmiş siyah fasulye porsiyonu, düşük kabul edilen glisemik yüke 7 sahiptir.

Yağlar

Siyah fasulye çok az yağ içerir ve yağın çoğu çoklu doymamışdır. Yarım bardak siyah fasulye porsiyonu 90 miligram omega-3 yağ asidi ve 108 miligram omega-6 yağ asidi içerir.

Protein

Siyah fasulye, yarım bardak porsiyonda 7 gram protein içeren protein güç merkezleridir. Günlük protein ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olmak için birçok yemekte siyah fasülyenin tadını çıkarabilirsiniz.

Vitaminler ve Mineraller

Siyah fasulye mükemmel bir folat kaynağıdır. Bu besin, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinden sorumludur ve hamilelikte nöral tüp kusurlarının önlenmesinde rol oynar.

Ek olarak, siyah fasulye mükemmel bir manganez, magnezyum ve tiamin kaynağıdır. Fasulyeye demir kaynağı olarak güvenen bir vejeteryansanız, narenciye ve domates gibi C vitamini içeren yiyecekleri yemenin demir emilimini artırmaya yardımcı olduğunu bilmek iyidir.

Siyah Fasulye Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Siyah fasulye satın alırken, bütün (kırık veya kırık değil), pürüzsüz, parlak fasulye arayın. Kuru fasulye içindeki küçük delikler böceklerle enfekte oldukları anlamına gelebilir. Kapalı bir kapta bir yıla kadar serin ve kuru bir yerde saklayın. Pişirildikten sonra, siyah fasulye buzdolabında dört veya beş gün ve dondurucuda altı aya kadar saklanır.

Nasıl hazırlanır?

Günün her öğünde siyah fasulye kullanımlarını bulabilirsiniz. Fasulye püre haline getirilebilir ve çorbalarda kullanılabilir. Protein ve lif eklemek için kek gibi pişmiş ürünlere bile bir ek olabilirler.

Siyah fasulyeleri garnitür olarak, sandviç veya püre olarak kullanın veya sebzelerle karıştırın. Ek demir, protein ve lif için salatalara ve güveçlere fasulye de ekleyebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status