Biftek: Besin Değerleri ve Kalorisi

Sağlıklı bir menü hazırlarken ilk akla gelen biftek olmayabilir. Kırmızı et uzun süredir kas geliştirme ile ilişkili olsa da, kalp sağlığıyla ilgili endişeler birçok insanın bifteğin diyetlerine sağlıklı bir katkı olup olamayacağı konusunda emin değildir.

Ilımlı olarak, biftek beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilecek faydalar sağlar. İşlenmiş etleri taze pişmiş biftekle değiştirmek, yeme alışkanlıklarınızı iyileştirmek için iyi bir adımdır.

Ayrıca Bakınız: Biftek Faydaları

Biftek Besin Değerleri

Bifteğin yağ ve protein içeriği, etin kesilmesine ve nasıl hazırlandığına bağlı olarak değişecektir. Aşağıdaki beslenme bilgileri, yağın kesilmiş olduğu 85g ızgara dana bonfile için sağlanır.

  • Kalori: 179
  • Yağ: 7,00g
  • Sodyum: 60mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 26g

Karbonhidrat

Biftek doğal olarak şeker ve lif de dahil olmak üzere karbonhidrat içermez.

Yağlar

Biftek, pişirmeden önce yağları düzelterek ve yağsız et kesimlerini seçerek daha yağlanabilir. Sığır eti doymuş ve doymamış yağ asitlerinin bir karışımını içerir. Tahılla beslenen sığır etinin aksine, otla beslenen sığır eti toplam yağda daha düşüktür ve daha uygun bir yağ asidi profiline sahiptir.

Pişirme yönteminin besin değerlerini de etkileyeceğini unutmayın. Örneğin, tereyağlı pişirme biftek, kullanılan her yemek kaşığı tereyağı için 100 kalori ve 12 gram yağ ekler.

Protein

Biftek, yüksek kaliteli protein için mükemmel bir kaynaktır. Diğer etlerde olduğu gibi, sığır eti vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri sunar.

Vitaminler ve Mineraller

Sığır eti iyi bir B12 vitamini, niasin, selenyum, demir ve çinko kaynağıdır. Otla beslenen sığır eti, A ve E vitaminlerinin öncülerinde geleneksel olarak yetiştirilen tahılla beslenen sığır etinden daha yüksektir.

Biftek Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Çiğ etle işlemeden önce ve sonra daima ellerinizi yıkayın. Tehlikeli bakterilerin yayılmasını önlemek için çiğ biftekleri buzdolabındaki diğer yiyeceklerden uzak tutun. Çiğ et için ayrı mutfak eşyaları ve kesme tahtaları kullanın ve kullandıktan sonra sıcak, sabunlu suda iyice yıkayın.

Sığırların uygun sıcaklığa pişirilmesi, özellikle hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar için zararlı olabilecek bakterileri öldürür. Sığır eti biftekleri 62,7 dereceye kadar pişirilmeli ve yemekten veya oymadan önce 3 dakika dinlendirilmelidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status