Aşırı Yemek Yeme İsteğini Durdurmanın 10 Yolu

Hepimizin gün içerisinde aşırı yeme isteği duyduğumuz anlar olabilir. Ancak canınız sürekli bir şeyler yemek istiyorsa ve bu isteğinizi bir türlü bastıramıyorsanız, iştahınızı kesecek bazı yöntemlere başvurabilirsiniz. Tok olduğunuz halde aşırı yeme isteğinin oluşması, beraberinde kilo almaya neden olur ve obezite riskini arttırır. Bu durum genel sağlığı etkileyen yemek bozukluğu olarak kabul edilir. Aşırı yemeyi durdurmak için zihninizi de buna ikna etmelisiniz.

Sürekli bir şeyler yediğimiz zamanlar hep altında bariz bir neden vardır. Can sıkıntısı, kendini yatıştırmak, kutlama, eğlence, iştah açıklığı bu nedenlerin başında gelir. aşırı yemek yeme isteğini bir türlü durduramıyorsanız, altında yatan nedenleri anlamanız önemlidir.

AÇLIK

Midede guruldama ve acıkmaya fiziksel açlık hissi denir. Yapılan çalışmalarda vücutta bulunan bazı hormonların yeme isteğini tetiklediği sonucuna varılmıştır. Açlık hissini tetikleyen “leptin” ve “ghrelin” hormonlarını azaltmak, genel açlık hissini yatıştırmaya yardımcı olur. Stres bu hormonları olumsuz şekilde etkilemekte olup, kilo almamıza neden olan bir faktördür.

İŞTAH

Sürekli yemek yeme arzusu ve yemeklerin gözümüze çok cazip gelmesi neticesinde mide bir şeyler aramaya başlar ve açlık hissi ortaya çıkar. İştah kontrolü oldukça önemlidir. Eğer iştahınızın kesilmesi için yanlış yöntemler uygularsanız, beraberinde anoreksiya ve bulimiya gibi vücut ağırlığını değiştiren hastalıklar ortaya çıkabilir.

TOKLUK

Midede sürekli bir dolgunluk hissinin olması sebebiyle bir iki lokma bir şey yedikten sonra tokluk oluşur. Sık sık yemek ya da düşük kalorili gıdalardan yana seçim yapmak açlık hissini arttırır. Bunun yerine tam tahıl ve besleyici ürünler yiyerek uzun süre tok kalınabilir.

Can sıkıntısı, telefonla konuşmak ya da TV izlemek iştahı tetikleyen unsurlar arasındadır. Obetize günümüzde pek çok ülkede hızla yayılan adeta bir salgın hastalıktır. Aşırı yeme problemini tetikleyen unsurlarla başa çıkarak yeme bozukluğu ve obezite gibi hastalıkları önlemiş olursunuz. Aşır yeme isteğinizi aşmak ve iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olacak 10 farklı yöntemi sizlerle paylaşıyoruz. Bu yöntemleri takip ederek sürekli yeme isteğinizi kontrol edebilirsiniz.

1. Yavaş Yiyin

Sindirimin sistemine yardımcı olmak için yiyecekleri yavaş çiğneyin ve yemeğinizi yavaş yiyin. Yemek sırasında su içmek de fazla yemeninizi önleyebilir. Yapılan bir araştırmaya göre, beyne tokluk sinyalinin gitmesi 12 dakika sürmektedir. Kilolu kişilerde ise 20 dakikadan fazla sürer. Yavaş yemek, çok önemlidir ve beyne doğru mesajın ulaşmasını sağlar.

2. Ölçek Kullanın

Gerçekten açlık nasıl bir şey biliyor musunuz? Önce açlığın ne olduğunu ve doğru beslenme için sinyal olacak farklı fiziksel yönleri nelerdir öğrenmek gerekir. Günün herhangi bir zamanında herhangi bir şey yemeden önce gerçek gıda ihtiyaçları ve açlık için aşağıdaki açlık ölçeği göz önünde bulundurun:

3. Her 4 Saatte Bir Yemek

Eğer hala gerçek açlığın ne olduğunu anlamıyor iseniz düzgün yemek aralıkları için saatlerinizi ayarlamak önemlidir. Kendinize beslenme saatleri belirleyin. Genelde açlık hissi, dengeli bir öğün 4 ila 5 saat sonra gelir. Çok uzun süre yemek yemeden bekleyenler için daha fazla enerji gerekebilir . Düzenli beslenme gerekli enerji sağlayabilir ve size bir yemeği aşırı yemek isteğini önlemek için yardımcı olan kan şekeri seviyesini sabit tutmak olacaktır. Eğer normal beslenme saatleri arasına arasında aç hissediyorsanız, düşük kalorili bir atıştırmalık acil açlık hissini bastırmaya yardımcı olabilir. Hadi bizimle paylaşın birkaç fikir:

4. Acele Etmeyin

Ve bütün beslenme önerilerinde göz önüne alınması gerekenler hakkında nasıl yemek yediğimize de dikkatli olmak gerekir. Asla araba kullanırken ya da bilgisayarda çalışırken yemek yemeyin. Bu durum aşırı yemek isteğine yol açabilir. Bu bazı işler çok yoğun olduğunda veya dalgın olduğumuzda da olabilir. Acele yemek daha çok yemeye sebep olabilir. Yemek yerken başka bir şey ile ilgilenmeyin.

5. Kral Gibi Kahvaltı Yapın

İngiliz bir Dergiye göre, çalışmada bir kral gibi kahvaltı yapmanın insanlar için açlık hissini bastırdığı ve önemli olduğu belirtilmiştir. Eğer kahvaltınızı daha fazla yağ, protein ve lif yerseniz, bütün gün tok kalırsınız ve gün boyu daha az gün öğün yemek yemiş olacaksınız.

6. Bol Lif Alın

Lif alımı karnınızı daha hızlı doldurabilir ve sizin gün boyu enerjik kalmanıza yardımcı olacaktır. Vücudumuzun yemek yedikten sonra uzun süre tokluk hissi sağlar. Lifle zenginleştirilmiş gıdalar daha az kalori almaya da yardımcı olabilir.

7. Bol Su İçin

Su içeriği yüksek olan katı gıdalar yeme alışkanlığı aşırı yeme isteğinin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Kraker ve kurabiye gibi düşük su içeriği ile gıdalarla kıyaslandığında meyve ve sebze gibi yüksek su içeriği olan gıdalar yemek, daha az kalori alımı sağlar.

8. Protein Yemek

Yüksek protein yiyenler daha uzun süre tok hissedebilirler ve acıkma süreci gecikir. Öğünlerimize protein ekleyerek uzun süre tok kalabilirsiniz. Bu da sık sık acıkma hissinin önüne geçer.

9. Küçük Porsiyonlarda Yiyin

Her zaman yemeklerinizi küçük bir tabak içinde yiyin. Porsiyonları küçük tutmak, tokluk hissinin de daha erken gelmesini sağlayabilir.

1o. Her Yemekten Önce Bir Bardak Su İçin

Gün içerisinde bolca su içmeyi unutmayın. Su midenizi doldurur ve istenmeyen açlık hissini önler. Her yemekten önce bir bardak su içmek ve her iki ya da üç ısırıktan sonra birkaç yudum su almaya çalışın. Su genellikle açlığı bastırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status