Semizotu: Besin Değerleri ve Kalorisi

Semizotu, dünyanın her yerinde bulunan yeşil bir etli bitkidir. Semizotu, meyve bahçeleri, üzüm bağları, ekin tarlaları, bahçeler ve hatta yol kenarları boyunca da dahil olmak üzere çeşitli habitatlarda iyi yetişir. Asya ve Akdeniz bölgelerinde, bir gıda olarak tüketilir ve tıbbi amaçlar için uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Semizotu, bulabilirseniz beslenmenize sağlıklı bir katkı olabilir. Bir omega-3 yağ asidi olan zengin bir alfa-linolenik asit (ALA) kaynağıdır ve antioksidan kapasitesi ile ilgili bazı sağlık yararları sağlayabilir.

Ayrıca Bakınız: Semizotu Faydaları

Semizotunun Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 bardak (43g) çiğ semizotu için verilmiştir.

  • Kalorisi: 9
  • Yağ: 0,15g
  • Sodyum: 19mg
  • Karbonhidratlar: 1.5g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 1g

Karbonhidrat

Semizotu, kalori ve karbonhidrat bakımından çok düşüktür ve çiğ semizotu fincan başına 1.5 g karbonhidrat sağlar. Lif veya şeker içeriği hakkında hiçbir bilgi yoktur, ancak toplam karbonhidrat içeriği çok düşük olduğu için her biri bir gramdan az olacaktır.

1 bardak tek bir semizotu servisinin glisemik yükünün 1 olduğu tahmin edilmektedir. Glisemik yük, bir yiyeceğin kan şekeri üzerindeki etkisini tahmin ederken porsiyon büyüklüğünü dikkate alır. Glisemik yükü 10’dan az olan gıdalar düşük glisemik gıdalar olarak kabul edilir.

Yağlar

Semizotu fincan başına sadece 0.15 g yağ içerir.

Bununla birlikte, çalışmalar, semizotunun zengin bir omega-3 yağ asitleri bitki kaynağı ve insan beslenmesi için gerekli bir omega-3 yağ asidi olan en zengin bitkisel alfa-linolenik asit (ALA) kaynağı olduğunu göstermiştir.

Semizotu ayrıca tipik olarak sadece deniz ürünlerinde ve takviye edilmiş ürünlerde bulunan az miktarda eikosapentaenoik asit (EPA) sağlar. Gıdalardan veya takviyelerden daha fazla EPA ve DHA almak trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız: DHA Oranı Yüksek Besinlerin Hafızaya Faydası

Protein

Semizotu az miktarda protein içerir. Bir fincan (43 g) semizotu, 1 g’dan az protein (0.7 g) sağlar.

Vitaminler ve Mineraller

Semizotu şaşırtıcı derecede besleyici-yoğun, yani küçük bir kısımda ve çok az kalori için çok sayıda mikro besin içerir. 10 kaloriden daha az olan 1 bardakta bile, semizotu A vitamini için günlük değerin %11’ini ve C vitamini için %15’ini sağlar. 29 mg magnezyum, 212 mg potasyum ve 0.9 mg demirden faydalanacaksınız

Ayrıca bir fincan porsiyonda az miktarda manganez, kalsiyum, selenyum ve B-vitaminleri bulunur.

Semizotu Depolama ve Gıda Güvenliği

Taze semizotu en iyi şekilde buzdolabında saklanır ve solmaya başlamadan yaklaşık 3-4 gün önce kullanılmalıdır. Taze tutmak için, yıkanmamış yeşillikleri bir kağıt havluya veya plastik bir torbaya sarın ve yemeye hazır olana kadar buzdolabının sebze bölümünde saklayın.

Semizotu doku değiştiği için iyi donmaz. Bazı aşçılar ve bahçıvanlar bitkinin lezzetini uzun süre korumak için semizotu turşusu yapar.

Semizotunun besin içeriğinden en iyi şekilde yararlanmak için karıştırmak ve hem çiğ hem de pişmiş yemek yemek en iyisidir. C vitamini içeriği en iyi ham haliyle korunur ancak içerdiği yağda çözünen A vitamini, zeytinyağı gibi biraz yağ ile pişirildiğinde hazırlandığında en iyi şekilde emilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status