Tereyağının Sağlığımız İçin Önemli Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tereyağı, düşük karbonhidrat diyeti veya yüksek yağlı yemek planı (ketojenik diyet gibi) takip eden insanlar arasında popülerdir. Birçok yağ türü gibi, tereyağı da tatmin edicidir.

Az miktarda tatmin edici yağ yemek, daha az tatmin edici olan ve işlenmiş bileşenleri içerebilen daha büyük miktarlarda yağ alternatifleri tüketmekten daha iyi olabilir.

Bazı durumlarda, tereyağı alternatifi günlük kalorinizi ve yağ alımınızı tereyağından daha fazla artırabilir.

Ayrıca Bakınız: Tereyağı Besin Değerleri

Tereyağı ayrıca A vitamini gibi bazı besinleri içerir ve otla beslenen ineklerden yapılan tereyağı da K2 vitamini ve omega-3 yağ asitleri içerebilir.

Alerjiler

Teşhis edilen bir süt alerjiniz varsa veya herhangi bir nedenle beslenmenizde sütten kaçınıyorsanız, tereyağından kaçınmalısınız. Süt ürünleri alerjisinin yaygın semptomları, kurdeşen gibi hafif reaksiyonları veya solunum zorluğu da dahil olmak üzere daha ciddi semptomları içerebilir.

Pişmiş ürünler ve tereyağı içeren diğer ürünler de reaksiyona neden olabilir. Süt alerjiniz hakkında emin değilseniz ve güvenli bir şekilde tereyağı tüketip tüketemeyeceğinizden emin değilseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Tereyağı Zararları ve Yan Etkileri

Çoğu sağlık uzmanı, tereyağı gibi doymuş yağ alımınızı azaltmanızı tavsiye etmektedir. AHA günde 13 gramdan fazla doymuş yağ, 4 ve bir çorba kaşığı tereyağının neredeyse yarısını önerir. Bu nedenle, sağlık ekibiniz farklı şekilde tavsiye etmediği sürece, tereyağı ılımlı olarak tüketmek akıllıdır.

Margarin ve Tereyağı

Bu tartışma çözmek zor olabilir. Tereyağı sütten, bütün bir gıdadan yapılırken, margarin genellikle bitkisel yağdan yapılır, yüksek oranda işlenir ve sıklıkla trans yağ içerir. Beslenme uzmanları, diyetinizdeki trans yağları azaltmanızı önerir.

Ancak piyasada birçok farklı margarin ürünü var ve her biri farklı bir besin profiline sahip. Örneğin, omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağları içeren “kalp-sağlık” margarin markaları vardır

Tereyağı satın aldığınızda, tuzlu veya tuzsuz çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. Sodyum seviyeleri hariç, aralarında çok fazla fark yoktur. Tereyağı kalorileri tuz içeriğine bağlı olarak değişmez.

Her iki tereyağı da çoğu tarifte birbirinin yerine kullanılabilir; bazı tarifler özellikle bir türü veya diğerini gerektirir. Ghee, Hint yemeklerinde sıklıkla kullanılan bir tereyağı şeklidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status