Barbunya: Besin Değerleri ve Kalorisi

Barbunya ucuz ve çok yönlüdür ve önemli beslenme ve sağlık yararları sağlar. Yemeklerinize barbunya fasulyesi eklemek, çok fazla kalori olmadan protein ve lif alımını arttırmanın kolay bir yoludur.

Kırmızı barbunya fasulyesi en yaygın olmakla birlikte, tabağınızı süslemek için beyaz, mor ve hatta çizgili barbunya fasulyesi bulabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Barbunyanın Yararları Nelerdir?

Barbunyanın Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri tuz veya yağ eklenmeden pişirilen 1/2 bardak (90g) kırmızı barbunya fasulyesi için sağlanır.

  • Kalorisi: 113.5
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 198mg
  • Karbonhidratlar: 20g
  • Lif: 6.7g
  • Şekerler: 0.3g
  • Protein: 7.8g

Karbonhidrat

Barbunya, sağlıklı bir dozda karmaşık karbonhidrat sağlayan düşük kalorili bir besindir. Barbunyada üç tip karbonhidrat vardır.

Barbunyadaki karbonhidratın çoğu nişastadan gelir. Nişastalar vücuda hızlı enerji sağlar. Barbunya ayrıca az miktarda doğal olarak oluşan şekere sahiptir.

Barbunyadaki karbonhidratın geri kalanı liftir (yarım fincan porsiyonunda 6 gramdan fazla). Lif, kan şekerini stabilize etmeye, tokluğu artırmaya ve sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Barbunya fasulyesinin glisemik indeksi (GI) yaklaşık 24.3’tür. Referans olarak, GI’si 55 veya daha düşük olan gıdalar düşük glisemik gıdalar olarak kabul edilir. 100 gramlık barbunya fasulyesinin glisemik yükü yaklaşık 9’dur.

Glisemik yük, gıdanın kan şekeri üzerindeki etkisini tahmin ederken porsiyon gıda miktarını dikkate alır ve 10’dan düşük bir glisemik yükün kan şekeri yanıtı.

Yağlar

Yarım fincan barbunya fasulyesinde bir gramdan daha az yağ vardır, bu da onları doğal olarak az yağlı bir gıda yapar. Bu az miktarda yağ, sağlıklı çoklu doymamış ve tekli doymamış yağdır.

Protein

Her yarım fincan barbunya porsiyonu yaklaşık 8 gram protein sağlar. Bu nedenle, birçok vegan ve vejetaryen, protein alımını artırmak için barbunya veya diğer baklagiller kullanır.

Bununla birlikte, barbunya fasulyesi tam bir protein değildir. Tam proteinler, vücut tarafından yapılamayan tüm temel amino asitleri sağlar ve bu nedenle diyette tüketilmelidir. Ayrıca, tüm temel amino asitleri elde etmek için tam tahıl veya tohum yediğinizden emin olmanız gerekir.

Vitaminler ve Mineraller

100 gram (yarım fincandan biraz fazla) porsiyon pişmiş barbunya, günlük folat ihtiyaçlarınızın %33’ünü içerir. Bu B vitamini, kırmızı kan hücresi üretimini artırmaya yardımcı olur ve diğer sağlık yararları sağlar. Aynı porsiyon ayrıca tiamin (günlük ihtiyaçlarınızın %11’i) ve daha az miktarda K vitamini (%10), B6 ​​vitamini (%6), C vitamini, riboflavin, niasin ve pantotenik asit sağlar.

Barbunyadaki mineraller arasında sinir sistemini düzenleyen ve beyin ve kemik sağlığını iyileştiren bir vitamin olan fosfor (%14) ve manganez (%22) bulunur. Ayrıca bakır (%11), potasyum (%12), magnezyum (%10) ve demirden (%12) faydalanacaksınız.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status