Ton Balığının Sağlığımız İçin 5 Önemli Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İster taze ister konserve olsun, ton balığının çeşitli sağlık yararları vardır. Ton balığı tüketmenin sağlığımıza faydalarından aşağıda bahsettik.

Ayrıca Bakınız: Ton Balığı Besin Değerleri

Ton Balığı Yemenin Yararları

Anemiyi Önlemeye Yardımcı Olur!

Ton balığı folat, demir ve B12 içerir. Bu mikrobesinlerin herhangi birinde bir eksiklik çeşitli anemi türlerine yol açabilir. Anemi belirtileri kas zayıflığı, rahatsız görme, aşırı yorgunluk ve kısırlık gibi daha ciddi komplikasyonları içerebilir.

Ton balığı, beslenme eksikliklerinden kaynaklanan aneminin önlenmesi için iyi bir beslenme temeli sağlamaya yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Geliştirir!

Ton balığı, DHA ve EPA dahil olmak üzere kalp açısından sağlıklı omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Ton balığı bazlı balık yağı takviyelerinin, diğer kolesterol türlerini yükseltmeden trigliseritleri azalttığı gösterilmiştir. Bu sonuçlar, ton balığı alımının veya balık yağı takviyelerinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Ayrıca Bakınız: DHA Oranı Yüksek Besinlerin Hafızaya Faydası

Demans Riskini Azaltabilir!

İnme ve diğer vasküler beyin yaralanmaları hafıza, davranış ve bilişsel işlevlerde değişikliklere neden olur. Omega-6 yağ asitleri alımımızı daha fazla omega-3 yağ asidi (ton balığı gibi deniz ürünlerinden) ile dengelemek demansın ilerleyen gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Orkinostaki omega-3 yağ asitleri, hücresel düzeyde iltihabı engellemek için vasküler bilişsel bozukluk ve bunama riskini azaltan pro-enflamatuar omega-6’larla rekabet eder.

Yaşla İlişkili Kas Kaybı (Sarkopeni)!

Ton balığı gibi gıdalardan daha fazla çoklu doymamış yağ alımı, yaşlı erişkinlerde daha fazla yağsız vücut kütlesi ve kavrama gücü ile ilişkilidir. Ayrıca, esansiyel amino asitler (ton balığı içinde de bulunur), kas proteininin sentezini arttırır ve yaşlanmanın etkilerine rağmen kas kütlesinin tutulmasını destekler.

Ton balığı içindeki yağ asitleri ve protein kombinasyonu, yaşla birlikte güçlü kalmak için yardımcı olabilir.

Kan Şekeri Kontrolünü Destekler!

Ton balığı karbonhidrat içermez ve diyabet yönetimi için yararlı besinler sağlar. Örneğin Amerikan Diyabet Derneği, albacore orkinos dahil olmak üzere omega-3’lü balıkların en iyi 10 süper yiyecek listesinde listelendi. Diyabetin yönetilmesine yardımcı olmak için haftada iki kez balık yemeyi tavsiye ediyorlar.

Alerjiler

Balık, anafilaksi gibi ciddi reaksiyonlara neden olabilecek yaygın bir alerjendir.

Bazen balık alerjileri, aslında bir histamin toksisitesi olan scombroid zehirlenmesi ile karıştırılabilir, bu da bir alerji değil, bir tür gıda zehirlenmesidir. Ton balığı doğal olarak histamin bakımından yüksektir. Ton balığı bozulursa, bakterilerin aşırı büyümesi histamin içeriğini ve histamin toksisitesi olasılığını artırır. Semptomlar, ton balığı alımından 5 dakika ila 2 saat sonra herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Histamin toksisitesi belirtileri, tipik bir gıda alerjisinin semptomlarını taklit eder. Belirtiler hırıltı, dil şişmesi, ishal, baygınlık ve bulantı olabilir. Bununla birlikte, aynı yiyeceği yiyen bir grup insan semptom gösterdiğinde, gıda zehirlenmesinden ziyade histamin toksisitesi olması daha olasıdır. Bir kişi, özellikle ton balığı yedikten sonra bir kereden fazla bir reaksiyon yaşarsa, bir alerjist ton balığı alerjilerini doğrulayabilir.

Ton Balığı Zararları ve Yan Etkileri

Birçok balık türü cıva bakımından zengindir ve bebeğe zarar vermemek için hamilelik ve emzirme döneminde sınırlı miktarlarda tüketilmelidir. Güncel öneriler haftada 2-3 porsiyon, toplam 225-340 gr balık çeşidi önermektedir.

Ayrıca Bakınız: Balıklardaki Civanın Sağlığımıza Olumsuz Etkileri

Albacore veya beyaz ton balığı toplamda 170 gr olmak üzere haftada 1 porsiyonla sınırlanmalıdır. Gıda zehirlenmesini önlemek için hamilelik sırasında çiğ veya az pişmiş balıklardan tamamen kaçınılmalıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status