Barbunyanın Sağlığımıza 4 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Barbunya Yemenin Yararları

Barbunya da dahil olmak üzere baklagiller, yıllardır beslenme araştırmacıları tarafından incelenmiştir. Dünya çapında yaygın olarak tüketilir, ucuzdur ve yaygın olarak yetiştirilirler.

Araştırmalar, fasulye alımınızı artırmanın bazı sağlık yararları sağladığını göstermektedir.

Ayrıca Bakınız: Barbunyanın Besin Değeri

Sağlıklı Kilo Yönetimine Yardımcı Olur!

Obezite İncelemelerinde yayınlanan baklagillerin besin değerinin değerlendirilmesi, “enerji yoğun gıdaların baklagillerle değiştirilmesinin, obezitenin ve kardiyovasküler hastalık, diyabet ve metabolik gibi ilgili bozuklukların önlenmesi ve yönetimi üzerinde yararlı etkileri olduğu gösterilmiştir.

“Yazarlar yüksek kalorili, yüksek yağlı etli yiyeceklerin (hamburger ve sosis gibi) fasulye ile değiştirilmesini veya yağ ve kalori içeriğini azaltmak için bu yiyecekleri pişirirken etin baklagillerle birleştirilmesini önermektedir.

Kolesterolü Düşürür!

Kanada Tabipler Birliği Dergisi tarafından yayınlanan bir derleme, diyetinize fasulye eklemenin LDL kolesterolü (“kötü” kolesterol olarak da adlandırılır) düşürmeye yardımcı olduğunu buldu.

Kan Şekeri Kontrolünü İyileştirir!

Çalışmaların bir başka incelemesi, artan fasulye, bezelye ve mercimek alımının diyabetli ve diyabetsiz kişilerin diyetlerinde uzun süreli glisemik kontrolü geliştirmesine yardımcı olabileceğini buldu.

Yararlı Bakterileri Destekler

Barbunyadaki lif ve dirençli nişasta, bağırsaktaki dost bakterileri besleyen prebiyotikler gibi davranır. Bu, sindirim sağlığını iyileştirir ve hatta bazı kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Alerjiler

Barbunya alerjileri oldukça nadir olmasına rağmen, bir baklagildir ve bu nedenle botanik olarak fıstık ve soya gibi büyük alerjenlerle ilişkilidir. Özellikle, yer fıstığı, bezelye veya nohut alerjisi olan insanlar da barbunyaya karşı hassas olabilir.

Bir baklagil alerjisinin belirtileri yüzdeki şişme, nefes almada zorluk, şiddetli astım, karın ağrısı, bulantı veya kusmayı içerebilir. Sizin veya çocuğunuzun barbunya veya baklagillere alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, durumun nasıl yönetileceği hakkında bir teşhis ve tavsiye almak için sağlık uzmanınızla görüşün.

Barbunyanın Zararları ve Yan Etkileri

Barbunya, yaygın olarak “antinutrientler” olarak adlandırılan besin emilimine müdahale eden bileşikler içerir. Bununla birlikte, terim yanıltıcıdır, çünkü tüm bitkiler sadece çok büyük miktarlarda tüketildiğinde etkisi olan bu maddeleri içerir. Bu bileşiklerin etkileri, tüketebileceğiniz miktarlarda göz ardı edilebilir.

Ek olarak, maddeler fasulye ıslatılarak ve pişirilerek inaktive edilir. Bu nedenle, bu antinutrientlerden etkilenebilecek bir rahatsızlığınız yoksa (demir eksikliği anemisi gibi), bunlar hakkında çok fazla endişelenmemelisiniz.

Fasulye yemekten kaynaklanabilecek artan şişkinlik hakkında endişeleriniz varsa, yardımcı olabilecek pişirme yöntemleri vardır. Sadece fasulyeleri önceden ıslatmayı ve pişirmeden önce suyu değiştirmeyi deneyin. Bu yöntemler klinik çalışmalarda test edilmemiştir, ancak kendi mutfağınızda denemeye değer olabilir.

Bazı barbunya fasulyesi çeşitleri sodyumda yüksektir. Konserve barbunya fasulyesi satın alırken, etiketi kontrol edin ve ilave tuz içermeyen markaları arayın. Ya da evde kendi kuru fasülyelerinizi pişirin. Kuru pişmiş barbunya fasulyesi, yarım fincan porsiyon başına 200 mg’dan az, sodyumda çok düşüktür.

Barbunya Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Barbunyayı kilerinizdeki hava geçirmez bir kapta veya serin, karanlık bir yerde saklayın. Düzgün saklanırsa, her türlü fasulye 12 aya kadar iyi kalmalıdır. Barbunya pişirirseniz, hava geçirmez bir kapta soğutulduğunda yaklaşık üç ila beş gün taze kalırlar.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status