Maitake Mantarının Sağlığımıza Faydaları Nelerdir? Zararlı Mı?

Maitake (Grifola frondrosa), kuzeydoğu Japonya’ya özgü bir tür tıbbi mantardır. “Ormanın tavuğu” olarak da bilinen bu tüylü, fırfırlı mantar genellikle yiyecek olarak tüketilir ve ekstrakt besin takviyesi formunda bulunur.

Maitake Mantarı Yemenin Yararları

Maitake mantarlarının çok çeşitli sağlık yararları sunduğu söyleniyor. Maitake mantarlarındaki önemli bir bileşen, bağışıklık sistemini etkilediği bulunan uzun bir karbonhidrat molekülü olan bir tür polisakkarit olan beta-glukandır.

Maitake’nin genellikle bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı ve karşılığında bazı enfeksiyonlarla savaştığı söylenir. Maitake ayrıca diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol için doğal bir ilaç olarak lanse edilir. Potansiyel bir kanser savaşçısı olarak bile araştırılıyor.

Maitake takviyeleri genellikle bağışıklık fonksiyonunu arttırmak için pazarlanmakla birlikte, şu anda maitake’nin insanlardaki etkilerini test eden klinik çalışmaların eksikliği vardır. Çalışmaların çoğu laboratuvar çalışmasıdır. İşte mevcut araştırmadan bazı bulgulara bir bakış:

Kanser

Laboratuvar araştırmalarında, bilim adamları maitake ekstraktlarının belirli tümörlerin büyümesini yavaşlatabileceğini bulmuşlardır. Bağışıklık hücrelerindeki (doğal öldürücü hücreler ve T hücreleri gibi) aktiviteyle maitake’nin kanser hücrelerinin büyümesini inhibe etmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. D-fraksiyonu olarak bilinen bir beta-glukan bileşeninin anti-tümör aktivitesine sahip olduğu bulunmuştur.

Bununla birlikte, araştırmacılar maitake’nin kontrollü klinik çalışmalarda kanserle savaşan herhangi bir fayda sağladığını henüz göstermemişlerdir.

Şeker Hastalığı

Bazı hayvan çalışmaları, maitake’nin kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini düşündürmektedir. Örneğin, 2015 yılında yayınlanan bir çalışmada, maitake’nin farelerde glikoz seviyelerini düşürdüğü bulunmuştur.

Bir başka ön hayvan çalışması, maitake mantar ekstraktının insülin direncini arttırdığını bulmuştur. Tip 2 diyabet riskinizi arttırdığı bilinen bir sağlık durumu (yanı sıra kalp hastalığı), insülin direnci, vücut insüline (enerji için kan şekeri kullanımında anahtar rol oynayan bir hormon) uygun şekilde yanıt vermediğinde ortaya çıkar.

Yüksek Tansiyon

Hayvan bazlı araştırmalara göre Maitake, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Örneğin, fareler üzerinde yapılan bir 2010 çalışması, maitake’in yüksek tansiyona karşı korunmaya yardımcı olduğunu buldu (insülin duyarlılığını arttırmaya ve iltihaplanmanın bazı yönlerini engellemeye ek olarak).

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Bir ön çalışma PKOS’lu kadınlar için umut veriyor. Çalışmada, 80 hasta ya klomifen sitrat ya da üç döngü için günde üç kez maitake mantar tozu içeren spesifik bir kombinasyon ürününden üç tablet aldı.

Araştırmacılar, mantar tedavisinin yumurtlama döngüsü oranlarını iyileştirebileceğini, ancak PKOS’lu kadınlarda klomifen kadar etkili görünmediğini bulmuşlardır. Bununla birlikte, geleneksel tedaviler başarısız olduğunda tedavinin kullanılma potansiyeli vardır.

Maitake Mantarı Zararları ve Olası Yan Etkileri

Araştırma eksikliğinden dolayı, maitake mantar özütünün düzenli veya uzun süreli kullanımının yan etkileri veya güvenliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Bununla birlikte, maitake mantar takviyelerinin belirli ilaçlarla (kan şekerini düşürücü ilaçlar ve kan inceltici ilaçlar gibi) etkileşime girebileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Takviyelerin güvenlik açısından test edilmediğini ve diyet takviyelerinin büyük ölçüde düzensiz olduğunu akılda tutmak önemlidir. Bazı durumlarda, ürün her bitki için belirtilen miktardan farklı dozlar verebilir. Diğer durumlarda, ürün metaller gibi diğer maddelerle kontamine olabilir. Ayrıca, hamile kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda ve tıbbi durumları olan veya ilaç alan takviyelerin güvenliği belirlenmemiştir.

Dozaj ve Hazırlık

Önerilen bir maitake mantar özütü dozu sağlamak için yeterli bilimsel veri yoktur. Sizin için uygun doz, yaşınız, cinsiyetiniz ve tıbbi geçmişiniz gibi faktörlere bağlı olabilir. Kişiselleştirilmiş tavsiye almak için sağlık uzmanınızla konuşun

Maitake mantarları, kavrulmuş, sote, turşu veya çorbalara ve diğer yemeklere eklenebilen lezzetli, son derece çok yönlü mantarlardır.

Bununla birlikte, maitake takviyeleri veya özleri kullanmayı düşünüyorsanız, takviye rejiminize başlamadan önce doktorunuza danışın. Maitake’nin yararları üzerine klinik çalışmaların olmaması nedeniyle, bu mantarlardan yapılan takviyeler şu anda herhangi bir sağlık durumunun tedavisi veya önlenmesi için önerilemez

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status