Ananas Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Ananas: Besin Değerleri ve Sağlık Faydaları

Ananas, çeşitli benzersiz sağlık yararları olan besleyici ve lezzetli bir meyvedir. Düşük karbonhidratlı bir diyet uygularsanız, ananasın bu diyete uygun olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. İmzalı tatlılığına rağmen, ananas doğru şekilde hazırlandığı sürece herhangi bir sağlıklı beslenme planına dahil edilebilir. Ananas, bol miktarda sağlığı teşvik eden vitamin ve mineral içeren yağ ve sodyum bakımından düşüktür. İşte bu doğal tedavinin beslenme profili hakkında daha fazla ayrıntı.

Ananasın Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 bardak (165g) taze ananas parçaları için sağlanır.

  • Kalorisi: 82.5
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 1.7mg
  • Karbonhidratlar: 22g
  • Fiber: 2,3 g
  • Şekerler: 16.3g
  • Protein: 0.9g
  • C Vitamini: 79mg

Karbonhidrat

Meyvelerin çoğunda olduğu gibi, ananastan alınan kaloriler öncelikle karbonhidratlardan gelir. Bir bardak taze ananas parçaları 82 kalori ve 22 gram karbonhidrat içerir. Bu 22 gramdan 16g şeker (fruktoz) şeklindedir ve 2g liften gelir. Orta boy bir ananas glisemik indeks (GI) meyvesi olarak kabul edilir. Olgunlaşmış muz ve karpuzdan daha düşük, ancak elma veya armut gibi düşük GI meyvelerinden daha yüksek bir glisemik yüke sahiptir.

Yağlar

Ananas, 1 fincan porsiyon başına gramın yarısından daha az olan yağ bakımından çok düşüktür.

Protein

Ananas önemli bir protein kaynağı değildir. Porsiyon başına 1 gramdan az içerir.

Vitaminler ve Mineraller

Ananas mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Bir fincan tam bir gün değer sunar. Ek olarak, bir porsiyon ananas 181 mikrogram bakır içerir. Bakır için yeterli alımın (AI) günde 900 mikrogram olduğu göz önüne alındığında, ananas yemek bu temel mineral için tavsiyeye ulaşmak için çalışmak için harika bir yoldur.

Ananas Ne Zaman Tüketilir?

Taze ananaslar ılık iklimlerden ve ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında mevsimde ithal edilir. Dondurulmuş ve taze ananas doğal olarak tatlıdır ve ilave şeker içermez. Dondurulmuş ananas yılın herhangi bir zamanı için mükemmeldir.

Bazı konserve ananas markaları, özellikle şurup içinde konserve veya kavanozlanmışsa, şeker açısından zengin olabilir. Satın aldığınız markaya şeker eklenip eklenmediğini görmek için malzemeler listesini kontrol edin. Eğer öyleyse, sıvıyı boşalttığınızdan ve fazla şekeri azaltmak için meyveyi duruladığınızdan emin olun. Şurup 5 ila 15 gram şeker (kabaca 1 ila 4 çay kaşığı) ilave edebilir. Suda veya kendi suyunda konserve veya kavanozlanmış ananas tercih edin. Aynı şey çocuklar için satılan meyve suları için de geçerlidir.

Ananasın Saklanma Koşulları ve Gıda Güvenliği

Ananas kolayca bozulur. Satın aldıktan kısa bir süre sonra meyveyi kullanmanız ve seçim sürecinde dikkatli olmanız önemlidir. Büyüklüğü için ağır meyveleri seçin. Güçlü, tatlı bir aroması ve zengin bir rengi olmalı. Fermente veya ekşi kokulu ananas kullanmaktan kaçının. Kuruyan yaprakları, çürükleri, kararmış alanları veya yumuşak lekeleri olan meyveleri almayın.

Kesmeden önce daima taze meyveleri yıkayın. Kesildikten sonra buzdolabında saklayın ve üç ila beş gün içinde tüketin.

Ananas Nasıl Tüketilir?

Ananas kesmek için göz korkutucu bir meyve olabilir, ancak marketten dilimleterek alabilirsiniz. Taze veya dondurulmuş olarak da alınabilir.

Taze ananas salatalara mükemmel bir katkı sağlar. Ayrıca meyveyi kesip az yağlı yoğurt, süzme veya ricotta peynirine ekleyebilir veya favori bir smoothie tarifinde kullanabilirsiniz. Smoothies donmuş ananas kullanmanın harika bir yoludur. Ananaslar ayrıca fırınlanabilir, ızgara yapılabilir veya çeşitli çorba ve güveçlere dahil edilebilir.

Ananasın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Ananas çeşitli kısa ve uzun vadeli sağlık yararları sunar. Ananasın beslenmenize dahil edilmesi, soğuk algınlığı ve yaralanmalardan daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.

Enflamasyonu Azaltabilir!

Ananasın anti-enflamatuar madde bromelain içerdiği de bilinmektedir. Bu enzim, akut sinüziti tedavi etmek için diğer ilaçlarla kombine edildiğinde yardımcı olabilir. Ayrıca artrit, kas suşları, burkulmalar ve diğer yaralanmalar için ek formda satılır. Avrupa’da diş cerrahisinde ve yanık tedavisinde antienflamatuar bir ajan olarak bile kullanılır.

Abdominal Obeziteyi Azaltır!

Yeterli meyve ve sebze yemek, sağlıklı kiloyu korumak için köklü bir uygulamadır. Sadece skaladaki ağırlığın ötesinde, abdominal obezite veya visseral yağ, kalp hastalığı ve metabolik sendrom ile ilişkisi nedeniyle özellikle endişe vericidir.

Hollanda Obezite Epidemiyolojisi çalışmasından elde edilen veriler, yeterli meyve ve sebze tüketmek ve daha sağlıklı bir viseral yağ seviyesini korumak arasında açık bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, tatlı atıştırmalıklar abdominal obeziteye katkıda bulunur. Ananasın tatlı tadı, faydalı besin profili ile birleştiğinde, işlenmiş tatlılar için mükemmel bir seçenek yapar.

Cilt Onarımına Yardımcı Olur!

Ananasın yüksek C vitamini içeriği vücudun kolajen oluşturmasına yardımcı olur. Kollajen yara iyileşmesine hayati bir katkıda bulunur. Ananas gibi doğal kaynaklardan yeterli miktarda C vitamini almak vücudun cilt yaralanmalarını zamanında onarmasına yardımcı olur.

Sağlıklı Sindirime Teşvik Eder!

Bromelain genellikle mide asidine yiyecekleri parçalamada yardımcı olmayı amaçlayan bir sindirim enzimi olarak satılmaktadır. Bu etki henüz güçlü bilimsel kanıtlarla tam olarak desteklenmese de, ananas sindirimden biraz daha ileride sağlıklı sindirimin desteklenmesinde rol oynayabilir. Ananas da dahil olmak üzere bitki bazlı gıdalardan elde edilen polifenoller, çeşitli bağırsak mikrobiyomunun çoğalmasını teşvik eder. Sağlıklı bir bağırsak çeşitli bağışıklık sistemi yararları sunar ve kronik hastalıkların önlenmesi ile ilişkilidir.

Kanser Hücrelerine Karşı Savaşır!

Bromelain ayrıca mide kanseri ve kolon kanseri üzerindeki etkisi için de çalışılmıştır. Çalışma sonuçları, bromelain’in vücudun anormal hücrelere karşı doğal bir savunma olarak kullandığı programlanmış hücre ölümünün bir mekanizması olan apoptozu teşvik ettiğini göstermektedir. Bromelainin ayrıca mide kanseri ve kolon kanserinde hücre büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir. Bromelain’in kanser tedavisi için tam yaşayabilirliği hakkında sonuçlar çıkarmak için çok erken olmasına rağmen, ön araştırma umut vericidir. Beslenme programınızdaki ananas da dahil olmak üzere tüm meyve ve sebzelerde bulunan faydalı polifenoller ve antioksidanlar, kanseri önlemek için iyi bir yoldur.

Alerjiler

Çeşitli meyvelere alerjiniz varsa, tıp uzmanlarına göre meyve alerjilerinde çapraz reaktivite mümkün olduğundan ananas tüketirken de bir reaksiyon yaşayabilirsiniz.

Ananasın Zararları ve Yan Etkiler

Ananastaki bromelain, bazı ilaçları alan kişiler için güvenli olmayabilir. Kan inceltici veya bazı yatıştırıcılar kullanıyorsanız, ananas tüketmeden önce sağlık uzmanınızla konuşmalısınız. Bazı sonuçsuz veriler, amoksisilin veya tetrasiklin antibiyotik kullanıyorsanız ananastan (bromelain) kaçınmayı önerir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status